Makroekonomické události USA: Fed dle očekávání cíl hlavní úr. sazby nezměnil, přiblížil útlum QE a zvýšení úr. sazeb

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed hlavně zohlednil další pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti s tím, že pokud zlepšování ekonomiky bude pokračovat dle očekávání, zmírnění tempa nákupu cenných papírů může být již brzo na místě. V makroekonomických projekcích Fed hlavně nově čeká drobné zvýšení cíle své hlavní úrokové sazby již v roce 2022 a zvýšil jeho výhled i pro rok 2023. Centrální banka taky snížila výhled růstu ekonomiky v tomto roce a zvýšila jej pro rok 2022 a rovněž zvýšila pro tento rok očekávání inflace včetně její jádrové složky (bez cen potravin a energií) i míry nezaměstnanosti. Komentáře Fedu ke kvantitativnímu uvolňování jsou kompromisem přímého oznámení termínu jeho útlumu, ke kterému Fed směřoval před poslední srpnovou zprávou zaměstnanosti (která ukázala překvapivě prudké zpomalení jejího růstu patrně kvůli obnovenému růstu koronavirových případů vyvolaného hlavně kmenem delta) a odkladem útlumu. Odklad na základě jediného čísla by totiž mohl nepřiměřeně zbrzdit optimální přizpůsobování monetární politiky a útlumu její ultraexpanze posilování hospodářství s inflačními tlaky. Takto centrální banka může počkat na nejbližší data zaměstnanosti a start útlumu nákupu cenných papírů buď ohlásit vzápětí, nebo odklad prodloužit. Kromě toho ovšem s ohledem na obnovenou sílu koronavirové pandemie ale Fed přibližuje optimum zvyšování úrokových sazeb již na příští rok patrně s ohledem na inflační rizika. Fed již v červnu oznámil zahájení diskuse prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení kvantitativního uvolňování (QE). K té je podle centrální banky potřeba dosažení "podstatného pokroku" k dosažení cílů Fedu inflace 2 % a plné zaměstnanosti. Komentáře Fedu tak signalizují pokrok nejen ekonomiky ale i k redukci QE a potvrzují naše očekávání termínu zahájení redukce QE ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Projekce včetně úr. sazeb a QE Fedu rovněž ukazují, že na zvyšování cíle Federal Funds Rate se nebude čekat mnoho let, ale možná jen pár čtvrtletí. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech.

USA: Rozhodnutí Fed monetární politiky včetně cíle své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate

Skutečnost: 0 - 0,25 %
Očekávání:  0 - 0,25 %
Předchozí:   0 - 0,25 %

Rozbor, důležité komentáře: Federální rezervní systém, centrální banka Spojených států amerických, dle očekávání nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate 0 - 0,25 %. V prohlášení Fed hlavně zohlednil další pokrok k dosažení cílů inflace a zaměstnanosti s tím, že pokud zlepšování ekonomiky bude pokračovat dle očekávání, zmírnění tempa nákupu cenných papírů může být již brzo na místě. Rovněž nově naznačil zpomalení zlepšení sektorů nejvíce postižených pandemií v důsledku růstu případů COVID-19. Na druhou stranu k inflaci centrální banka změnila komentář jejího růstu z předchozího zasedání monetární politiky 27. - 28.7. na “inflace je zvýšená”. Jinak prohlášení neobsahuje větší změny. V makroekonomických projekcích Fed hlavně nově čeká drobné zvýšení cíle své hlavní úrokové sazby již v roce 2022 a zvýšil jeho výhled i pro rok 2023. Centrální banka taky snížila výhled růstu ekonomiky v tomto roce a zvýšila jej pro rok 2022 a rovněž zvýšila pro tento rok očekávání inflace včetně její jádrové složky (bez cen potravin a energií) i míry nezaměstnanosti. 

Hodnocení, dopad na výhled monetární politiky: Komentáře Fedu ke kvantitativnímu uvolňování jsou kompromisem přímého oznámení termínu jeho útlumu, ke kterému Fed směřoval před poslední srpnovou zprávou zaměstnanosti (která ukázala překvapivě prudké zpomalení jejího růstu patrně kvůli obnovenému růstu koronavirových případů vyvolaného hlavně kmenem delta) a odkladem útlumu. Odklad na základě jediného čísla by totiž mohl nepřiměřeně zbrzdit optimální přizpůsobování monetární politiky a útlumu její ultraexpanze posilování hospodářství s inflačními tlaky. Takto centrální banka může počkat na nejbližší data zaměstnanosti a start útlumu nákupu cenných papírů buď ohlásit vzápětí, nebo odklad prodloužit. Kromě toho ovšem s ohledem na obnovenou sílu koronavirové pandemie ale Fed přibližuje optimum zvyšování úrokových sazeb již na příští rok patrně s ohledem na inflační rizika.  

Fed již v červnu oznámil zahájení diskuse prvního stupně redukce ultraexpanzivní monetární politiky, snížení kvantitativního uvolňování (QE). K té je podle centrální banky potřeba dosažení "podstatného pokroku" k dosažení cílů Fedu inflace 2 % a plné zaměstnanosti. Komentáře Fedu tak signalizují pokrok nejen ekonomiky ale i k redukci QE a potvrzují naše očekávání termínu zahájení redukce QE ve čtvrtém čtvrtletí 2021. Projekce včetně úr. sazeb a QE Fedu rovněž ukazují, že na zvyšování cíle Federal Funds Rate se nebude čekat mnoho let, ale možná jen pár čtvrtletí. Celkově komentáře a projekce Fedu potvrzují trvání silně expanzivní monetární politiky v nejbližších letech. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia