USA: Index současných obecných ekonomických podmínek dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku (8 2022, body)
Skutečnost: - 31,3
Očekávání: 5,0
Předchozí: 11,1
Rozbor: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v srpnu k červenci nečekaně silně propadl. Jde o jeho nejsilnější pokles od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020. Solidní růst ekonomické aktivity z července tak prudce přešel do jejího silného poklesu, trh přitom čekal pouze snížení tempa jeho růstu ze solidního na nízké.
Podobně silně padl i index nových zakázek. Ty v červenci solidně klesaly, zatímco o měsíc dříve ještě mírně rostly. Cenové růsty vůči červenci zůstaly velmi robustní, ale cenové tlaky slábnou. Růst cen vstupů přes oslabení zůstal velmi silný, růst cen vlastní produkce meziměsíčně lehce posílil a zůstal silný. Růst zaměstnanosti k červenci klesl ze solidní na malou rychlost. Termíny dodávek potvrdily slábnoucí trend posledních měsíců, v srpnu se dokonce po dvou letech snížily (mírně), zatímco v červenci ještě lehce rostly.
Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku roku 2023 vůči červenci mírně vzrostla zpět do kladných hodnot, což ale zčásti souvisí s pádem index současné obecné ekonomické aktivity a snížením jeho srovnávací báze. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce a taky solidní růst zaměstnanosti a decentní investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě ovšem značně méně, než v předchozích měsících.
Hodnocení: Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v srpnu k červenci nečekaně silně propadl. Jde o jeho nejsilnější pokles od vypuknutí koronavirové pandemie na jaře 2020. Solidní růst ekonomické aktivity z července tak prudce přešel do jejího silného poklesu, trh přitom čekal pouze snížení tempa jeho růstu ze solidního na nízké.
V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize.