Makroekonomické události USA: Podle Collinsové z Fedu dosažení poklesu inflace k cíli Fedu 2 % může vyžádat další oslabení ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
10.05.2024
  |  
Josef Kvarda
Prezidentka Federální rezervní banky Bostonu Susan Collinsová řekla, že dosažení poklesu inflace k cíli centrální bank Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2 % může vyžádat další oslabení ekonomiky. Podle bankéřky současné nastavení monetární politiky zpomalí ekonomiku tak, jak bude nezbytné k snížení inflace zpět k cíli Fedu.

Collinsová řekla, že současná překvapení nečekaně silné inflace a (ekonomické) aktivity naznačují pravděpodobnou potřebu držet (monetární) politiku na současné úrovni do doby větší důvěry, že inflace udržitelně klesá k 2 %. 

Prezidentka je ale optimistická, že Fed může inflaci snížit k 2 % v rozumném čase s trhem práce, který zůstane zdravý. Podle ní je současné nastavení monetární politiky správné. 

Podle posledních komentářů bankéřů Fedu centrální banka považuje za příští změnu úrokových sazeb jejich snížení, odmítá však vydat přesnější časování tohoto kroku právě kvůli nečekaně silné inflaci a trhu práce. 

Makroekonomická data poslední dobou nově ukazují smíšená data ekonomické aktivity, trvalejší jen lehké zpomalování růstu trhu práce, zato však plošný růst zvýšené inflace. 

Poslední zprávy nečekaně silné ekonomiky, a hlavně nečekané zvýšení inflace v produkčním i spotřebitelském segmentu v lednu a únoru a na spotřebitelské úrovni i v březnu včetně komentářů bankéřů Fedu  odkládají předpokládané snižování úrokových sazeb, byť méně robustní zpráva trhu práce tento posun ztlumila. Velmi ostrý odklad nastal právě po nečekaném překonání již tak silných odhadů stále zvýšené spotřebitelské inflace za březen. Ceny futures kontraktů úrokových sazeb podle nástroje CME Group FedWatch Tool nyní implikují centrování očekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně nejdříve až v druhém pololetí 2024 a to v září případně v listopadu. Letos klesající čekávání obchodníků prvního snížení cíle aspoň o 25 bps potenciálně v červnu na zasedání 11. - 12.6., které před výsledky březnové spotřebitelské inflace ještě převažovalo s pravděpodobností 56 % se po těchto datech propadlo jen na 15,2 % a pro zasedání 30. - 31.7. kleslo na 41,5 % z 48,4 % před týdnem. Před potvrzením výhledu Fedu trojího letošního snižování cíle hlavní úrokové sazby Fedu Federal Funds Rate o 25 bps ještě po zasedání monetární politiky 19. - 20.3. toto očekávání na konci ledna nicméně bylo skoro 100 %. Trhy podle aplikace pravděpodobnosti úrokové sazby London Stock Exchange Group snížily výhled redukce cíle hlavní úrokové sazby Fedu tento rok na 46 bps, tj. necelá dvě 25 bps z tří snížení o 25 bps ještě před několika týdny a šesti snížení (150 bps) očekávaných ještě v lednu (byť před méně silnou zprávou zaměstnanosti tento výhled klesl dokonce až k 31 bps). To ještě trh počítal s výrazným poklesem inflace, která zdálo se klesala mnohem rychleji, než se čekalo.  

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia