Makroekonomické události USA: Prodeje starších domů v květnu opět oslabily, o něco méně, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v květnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět klesly, tentokrát o něco méně, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně klesly na 5 410 000 z 5 600 000 (revize snížení z 5 610 000) v dubnu. Pokles lehce nedosáhl na očekávání trhu, který čekal jejich o něco větší pokles na 5 400 000. Meziměsíčně tak klesly 3,4 % po poklesu 2,6 % (revize snížení z poklesu 2,4 %) v dubnu. Meziročně jejich prodeje oslabily 8,6 %. "Prodeje domů se v podstatě vrátily na hladiny roku 2019, před (koronavirovou) pandemií po dvou letech velmi úspěšné výkonnosti,” komentoval data Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi. “Taky tržní pohyby prodejů rodinných domů a bytů jsou přibližně stejné, což možná naznačuje, že preference bydlení na předměstích vůči městům patrná v posledních dvou letech vadne s návratem předpandemických podmínek,” dodal. “Další poklesy prodejů by měly být očekávány v příštích měsících kvůli problémům dostupnosti bydlení plynoucích z letošního ostrého růstu hypotečních úrokových sazeb,” podotkl Yun. “Nicméně přiměřeně oceněné domy resp. byty se rychle prodávají a úrovně jejich nabídky stále potřebují podstatně vzrůst - téměř dvojnásobně - aby ochladily jejich cenový růst a poskytly více možností jejich kupcům.” Mediánová cena staršího bydlení v květnu vzrostla meziročně stále silně 14,8 %, když ceny rostly ve všech regionech USA. Jde tak o 123 měsíc v řadě meziročního cenového růstu v řadě, což je historický rekord. To potvrzuje nízký podíl kupců kupujících první nemovitost i větší podíl hotovostních plateb. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli silnému růstu poptávky i silný růst jejich cen. Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů. Zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru ovšem bude nadále brzdit růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Od roku 2022 trh starších/existujících domů slábne vlivem poklesu poptávky kvůli silnému růstu úrokových sazeb a pokračujícímu růstu cen nemovitostí (pokračujícího kvůli jejich stále nízké nabídce). Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (5 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 5 410 000
Očekávání:  5 400 000
Předchozí:   5 600 000 (revize z 5 610 000)

USA: Prodeje starších/existujících domů (5 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 3,4 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 2,6 % (revize z - 2,4 %)

Rozbor: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v květnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět klesly, tentokrát o něco méně, než se čekalo. 

Meziročně prodeje starších domů oslabily 8,6 %. 

"Prodeje domů se v podstatě vrátily na hladiny roku 2019, před (koronavirovou) pandemií po dvou letech velmi úspěšné výkonnosti,” komentoval data Lawrence Yun, hlavní ekonom Národní asociace obchodníků s nemovitostmi. “Taky tržní pohyby prodejů rodinných domů a bytů jsou přibližně stejné, což možná naznačuje, že preference bydlení na předměstích vůči městům patrná v posledních dvou letech vadne s návratem předpandemických podmínek,” dodal. “Další poklesy prodejů by měly být očekávány v příštích měsících kvůli problémům dostupnosti bydlení plynoucích z letošního ostrého růstu hypotečních úrokových sazeb,” podotkl Yun. “Nicméně přiměřeně oceněné domy resp. byty se rychle prodávají a úrovně jejich nabídky stále potřebují podstatně vzrůst - téměř dvojnásobně - aby ochladily jejich cenový růst a poskytly více možností jejich kupcům.” Mediánová cena staršího bydlení v květnu vzrostla meziročně stále silně 14,8 %, když ceny rostly ve všech regionech USA. Jde tak o 123 měsíc v řadě meziročního cenového růstu v řadě, což je historický rekord. To potvrzuje nízký podíl kupců kupujících první nemovitost i větší podíl hotovostních plateb. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli silnému růstu poptávky i silný růst jejich cen. 

Hodnocení: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v květnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně opět klesly, tentokrát o něco méně, než se čekalo. 

Trh domů obecně od léta 2020 silně expandoval včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů. Zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru ovšem bude nadále brzdit růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Od roku 2022 trh starších/existujících domů slábne vlivem poklesu poptávky kvůli silnému růstu úrokových sazeb a pokračujícímu růstu cen nemovitostí (pokračujícího kvůli jejich stále nízké nabídce). Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia