Makroekonomické události USA: Prodeje starších/existujících domů v dubnu klesly víc, než se čekalo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v dubnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně klesly víc, než se čekalo. Prodeje meziměsíčně klesly na 5 610 000 z 5 750 000 v březnu. Pokles překonal očekávání trhu, který čekal jejich o něco méně robustní pokles na 5 650 000. Meziměsíčně tak klesly 2,4 % po poklesu 3,0 % v dubnu. Meziročně jejich prodeje oslabily 5,9 %. Podle Lawrence Yuna, hlavního ekonoma Národní asociace obchodníků s nemovitostmi v příštích měsících hrozí další poklesy a aktivita prodejů domů se po dvou letech jejich významně silného růstu vrátí na předpandemické úrovně zejména kvůli vysokým cenám nemovitostí a výrazně vyšším úrokovým sazbám. To potvrzuje nízký podíl kupců kupujících první nemovitost i větší podíl hotovostních plateb. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli silnému růstu poptávky i silný růst jejich cen. Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i během roku 2020, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu 2020 během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v létě, v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu ale zabral prudkým růstem, skočil na maxima víc, než čekal trh. V dalších měsících pak trh korigoval a to kvůli omezené nabídce domů a kvůli silnému a trvalému růstu jejich cen. Od roku 2022 trh starších/existujících domů slábne vlivem poklesu poptávky kvůli silnému růstu úrokových sazeb a pokračujícímu růstu cen nemovitostí (pokračujícího kvůli jejich stále nízké nabídce). Trh domů obecně od léta 2020 silně expanduje včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů. Zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru ovšem bude brzdit růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na očekávané zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem.

USA: Prodeje starších/existujících domů (4 2022, anualizovaně)

Skutečnost: 5 610 000
Očekávání:  5 650 000
Předchozí:   5 750 000

USA: Prodeje starších/existujících domů (4 2022, anualizovaně, meziměsíční změna)

Skutečnost:  - 2,4 %
Očekávání:    
Předchozí:    - 3,0 %

Rozbor: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v dubnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně klesly víc, než se čekalo. 

Podle Lawrence Yuna, hlavního ekonoma Národní asociace obchodníků s nemovitostmi v příštích měsících hrozí další poklesy a aktivita prodejů domů se po dvou letech jejich významně silného růstu vrátí na předpandemické úrovně zejména kvůli vysokým cenám nemovitostí a výrazně vyšším úrokovým sazbám. To potvrzuje nízký podíl kupců kupujících první nemovitost i větší podíl hotovostních plateb. Na trhu stále převládá omezená nabídka domů a z toho důvodu i kvůli silnému růstu poptávky i silný růst jejich cen. 

Hodnocení: Prodeje starších/existujích domů Spojených států amerických v dubnu v anualizovaním vyjádření meziměsíčně klesly víc, než se čekalo. 

Trend solidního růstu trhu domů USA pokračoval i během roku 2020, krátce před úderem koronaviru, uzavření ekonomiky v dubnu ale z drtivého poklesu nevynechalo ani segment starších/existujících domů. Trh domů ještě i v květnu 2020 během koronavirového šoku vykazoval oslabení, až v létě, v červnu, červenci, srpnu, září a říjnu ale zabral prudkým růstem, skočil na maxima víc, než čekal trh. V dalších měsících pak trh korigoval a to kvůli omezené nabídce domů a kvůli silnému a trvalému růstu jejich cen. Od roku 2022 trh starších/existujících domů slábne vlivem poklesu poptávky kvůli silnému růstu úrokových sazeb a pokračujícímu růstu cen nemovitostí (pokračujícího kvůli jejich stále nízké nabídce). 

Trh domů obecně od léta 2020 silně expanduje včetně prodejů nových domů i povolení a zahájení staveb domů. Zlepšení s otevíráním ekonomiky v souvislosti s robustní vakcinační kampaní a ústupem koronaviru ovšem bude brzdit růst úrokových sazeb trhu v návaznosti na očekávané zvyšování úrokových sazeb centrální bankou, Federálním rezervním systémem (kvůli oživení ekonomiky, trhu práce a hlavně trvaleji silnému růstu inflace). Ukrajinská krize je pro trh domů nejistotou a rizikem. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia