USA: Hrubý domácí produkt (4Q 2023, anualizovaná mezikvartální změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 3,3 %
Očekávání: 2,0 %
Předchozí: 4,9 %
USA: Hrubý domácí produkt (4Q 2023, meziroční změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 3,1 %
Očekávání:
Předchozí: 2,9 %
USA: Hrubý domácí produkt (2023, meziroční změna)
Skutečnost: 2,5 %
Očekávání:
Předchozí: 1,9 %
Rozbor: V Spojených státech amerických v čtvrtém čtvrtletí růst hrubého domácího produktu nečekaně dále zrychloval hlavně na pozadí posílení růstu spotřeby domácností v segmentu zboží i služeb a dále stabilizace hrubých soukromých domácích rezidenčních investic a oživení exportu. V roce 2022 byl růst HDP relativně solidní. V jeho prvním pololetí ekonomika byla v technické krátké mírné recesi (pokles HDP (na bázi mezikvartální anualizovaná změny) dva kvartály po sobě v řadě). V roce 2023 od druhého pololetí ekonomika oživuje s ústupem Ukrajinské a energetické krize a poklesem inflace.
Struktura dat ukazuje, že růst ekonomiky zesílil hlavně kvůli posílení růstu spotřeby domácností v segmentu zboží i služeb a dále stabilizace hrubých soukromých domácích rezidenčních investic a oživení exportu.
Hodnocení: V Spojených státech amerických v čtvrtém čtvrtletí růst hrubého domácího produktu nečekaně dále zrychloval hlavně na pozadí posílení růstu spotřeby domácností v segmentu zboží i služeb a dále stabilizace hrubých soukromých domácích rezidenčních investic a oživení exportu. V roce 2022 byl růst HDP relativně solidní. V jeho prvním pololetí ekonomika byla v technické krátké mírné recesi (pokles HDP (na bázi mezikvartální anualizovaná změny) dva kvartály po sobě v řadě). V roce 2023 od druhého pololetí ekonomika oživuje s ústupem Ukrajinské a energetické krize a poklesem inflace.
Ekonomika prošla v prvním pololetí 2022 lehkou recesí hlavně v souvislosti s vysokou inflací a restriktivní monetární politikou (kvůli vysoké inflaci) centrální bankou, Federálním rezervním systémem, hlavně ve druhém pololetí roku. Oslabil tak růst spotřeby domácností, hrubých soukromých domácích investic i exportu. Fed stále zpřísňuje monetární politiku kvůli trvaleji zvýšené, byť klesající inflaci. Proto (v reakci na pokles inflace) tržní úrokové sazby začaly klesat. Energetická a Ukrajinská krize v podobě tlaku na silnější inflaci a růstem nejistoty slábnou. K tomu trh práce zůstává rekordně silný s historicky nízkou nezaměstnaností a stále posiluje.
Předpokladem je, že Fed letos bude úrokové sazby spíše mírně snižovat, neboť růst ekonomiky i trhu práce zůstávají robustní na pozadí potvrzení poklesu inflace včetně jejího jádra bez cen potravin a energií k jeho cíli 2,0 %. Podle poslední prosincové projekce Fedu by růst HDP měl v příštích letech zůstat podprůměrný. Fed jej po růstu 1,9 % v roce 2022 a 2,5 % v roce 2023 pro roky 2024, 2025, 2026 a v dlouhém období predikuje ve výších 1,4 %, 1,8 %, 1,9 % a 1,8 %.