Makroekonomické události USA: Silná průmyslová inflace v únoru opět vzrostla, o něco méně než se čekalo, zpomalení jádrové inflace překvapilo trhy, zůstává však silná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
13.04.2022
  |  
Josef Kvarda
Ve Spojených státech amerických v únoru produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná. V únoru dále vzrostla, o něco méně, než se čekalo. Zpomalení jádrové inflace překvapilo trhy. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží nad svým prosincovým maximem (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Meziměsíčně index opět velmi silně vzrostl 0,8 %, o něco méně, než čekal trh, který čekal jeho silnější zvýšení 0,9 %. Inflace však ve skutečnosti nezaostává za očekáváním vzhledem k revizi zvýšení jeho lednového růstu na 1,2 % z 1,0 %. Index PPI bez cen potravin a energií vzrostl pouze 0,2 %, méně, než čekal trh 0,6 %. Odchylka od očekávání trhu je však ve skutečnosti nižší kvůli revizi zvýšení jeho lednového růstu na 1,0 % z 0,8 %. Meziroční růst indexu PPI podle očekávání dosáhl 10,0 %. Jeho prosincový růst byl revizí navýšen na 10,0 % z 9,7 %. Růst indexu PPI bez cen potravin a energií 8,4 % nedosáhl na očekávání trhu 8,7 %. Jeho lednový růst byl revizí zvýšen na 8,5 % z 8,3 %. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhne výše Ukrajinská krize. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022.

USA: Index PPI (2 2022, meziměsíční změna, sezonně očištěno)

Skutečnost:  0,8 %
Očekávání:    0,9 %
Předchozí:     1,2 % (revize z 1,0 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (2 2022, meziměsíční změna)

Skutečnost:   0,2 %
Očekávání:     0,6 %
Předchozí:      1,0 % (revize z 0,8 %)

USA: Index PPI (2 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost:  10,0 % (maximum od 11 2010)
Očekávání:    10,0 %
Předchozí:     10,0 % (revize z 9,7 %)

USA: Index PPI bez cen potravin a energií (2 2022, meziroční změna)

Skutečnost:  8,4 %
Očekávání:   8,7 %
Předchozí:    8,5 % (revize z 8,3 %)

Ve Spojených státech amerických v únoru produkční inflace (měřená indexem cen producentů PPI) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná. V únoru dále vzrostla, o něco méně, než se čekalo. Zpomalení jádrové inflace překvapilo trhy. V meziročním vyjádření se produkční inflace drží nad svým prosincovým maximem (od listopadu 2010). Zápis by sahal ještě více do historie nebýt toho, že právě v tom měsíci statistika začala být sledována. Silný růst produkčních cen je plošný. Trendy silného růstu inflace jsou patrné prakticky celý tento rok. Inflační tlaky plně proudí do spotřebitelské inflace. Inflace na firemní úrovni i spotřebitelské úrovni již značně překračuje cíl americké centrální banky, Federálního rezervního systému 2,0 %. Inflace je do značné míry tažena specifickými a jednorázovými jevy (poptávkové inflační tlaky spojené s otevíráním ekonomiky, nabídkové inflační tlaky s omezenými kapacitami ekonomiky). Inflace během prvotního koronavirového šoku, který ji značně stlačil na produkční i spotřebitelské úrovni byla značně pod cílem centrální banky Spojených států amerických 2,0 %, na produkční i spotřebitelské úrovni ale během roku 2021 naplnila signály růstu inflačních tlaků a očekávání a přeskočila zmíněný cíl. V roce 2022 inflace dále akceleruje, v dalších měsících ji potáhne výše Ukrajinská krize. Data obecně potvrzují silné inflační tlaky a sílící inflaci pokračující i v roce 2022. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia