USA: Index CPI (6 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 1,3 %
Očekávání: 1,1 %
Předchozí: 1,0 %
USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziměsíční změna, sezónně očištěno)
Skutečnost: 0,7 %
Očekávání: 0,6 %
Předchozí: 0,6 %
USA: Index CPI (6 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 9,1 % (maximum od 11 1981)
Očekávání: 8,8 %
Předchozí: 8,6 %
USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2022, meziroční změna, sezónně neočištěno)
Skutečnost: 5,9 %
Očekávání: 5,7 %
Předchozí: 6,0 %
Rozbor: V červnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, navíc překonala očekávání. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému.
Největší dopad na silnou meziměsíční inflaci měly ceny energií a taky ceny potravin, jiné ceny ale rostly taky silně.
Hodnocení: V červnu ve Spojených státech amerických silná spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen) včetně své jádrové složky bez cen potravin a energií zůstala silná, navíc překonala očekávání. Inflační data značně překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému.
Fed čeká, že silná inflace kvůli zdražování ropy a náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemii během tohoto roku ještě zůstane vysoká, měla by se ale snižovat. Fed útlum své ultraexpanzivní monetární politiky, nejprve v podobě redukce kvantitativního uvolňování, od března i zvyšováním úrokových sazeb a od června i redukcí bilance nakoupených cenných papírů během kvantitativního uvolňování (tedy kvantitativní utahování) centruje hlavně podle trvalého a silného růstu inflace.