Makroekonomické události USA: Spotřebitelská inflace v druhém čtvrtletí slábla, potvrzeno i červnovými daty nečekaně slabší inflace včetně jádrové inflace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
19.08.2024
  |  
Josef Kvarda
Spotřebitelská inflace (měřená indexem spotřebitelských cen CPI) Spojených států amerických včetně svého jádra bez cen potravin a energií v červnu opět zmírnila o něco víc, než se čekalo. Po silnějších inflačních datech prvního kvartálu v druhém čtvrtletí dochází k jejímu slábnutí. Inflace včetně svého jádra nicméně zůstává zvýšená. Index spotřebitelských cen CPI meziměsíčně klesl 0,1 %, poté co v květnu stagnoval, když trh čekal jeho růst 0,1 %. Jeho meziroční růst tak klesl na 3,0 % z květnových 3,3 %, víc, než čekal trh na 3,1 %. Index spotřebitelských cen CPI bez cen potravin a energií meziměsíčně vzrostl 0,1 % po růstu 0,2 % v květnu, trochu méně, než čekal trh 0,2 %. Na meziroční úrovni tak jeho růst nečekaně klesl, byť jen mírně na 3,3 % z 3,4 % v květnu, trh čekal jeho stagnaci na 3,4 %. První třetina roku 2024 značně zpochybnila dezinflační trend posledních kvartálů, druhé čtvrtletí ale přináší obrat správným klesajícím směrem. Fed tak s informacemi lehkého slábnutí růstu ekonomiky a trhu práce naznačuje, že by čas zahájení snižování úrokových sazeb mohl přijít možná již v září. Inflace i jádrová inflace přes svůj klesající trend posledních kvartálů zůstávají zvýšené, když hlavně v meziročním cenovém srovnání stále ještě překračují hladinu 2 % cíle centrální banky USA Federálního rezervního systému. Centrální banka říká, že se inflace časem vrátí k jejímu cíli 2 %, podle posledních makroekonomických projekcí z června 2023 by tak mělo nastat v letech 2024, spíše více však 2025 - 2026.

 

USA: Index CPI (6 2024, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:   - 0,1 %
Očekávání:       0,1 %
Předchozí:         0 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2024, meziměsíční změna, sezónně očištěno)

Skutečnost:    0,1 %
Očekávání:     0,2 %
Předchozí:      0,2 %

USA: Index CPI (6 2024, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 3,0 %
Očekávání:  3,1 %
Předchozí:   3,3 %

USA: Index CPI bez cen potravin a energií (6 2024, meziroční změna, sezónně neočištěno)

Skutečnost: 3,3 %
Očekávání:  3,4 %
Předchozí:   3,4 %

Fed čeká, že silná inflace kvůli náběhu produkčních kapacit napjatých s oživením poptávky s otevřením ekonomiky během dlouhé koronavirové pandemie a s tím související energetické krizi a silnému růstu cen ropy i v důsledku Ukrajinské krize by měla setrvávat v postupném poklesu posledního roku i v dalších letech blízko k 2procentnímu cíli Fedu a normálu. Fed svoji restriktivní monetární politiku centruje hlavně podle trvale silné inflace. Inflace slábne hlavně kvůli odeznění nejhorších krizí pandemie, energií a Ukrajiny včetně přísnější monetární a fiskální politiky a vyrovnávání postkoronavirové nerovnováhy převisu nabídky nad poptávkou náběhem produkčních kapacit a současně ochlazením poptávky. Míra poklesu inflace resp. přiblížení k inflačnímu cíli Fedu 2,0 % ovlivní agresivitu, rychlost a celkový objem dalšího směru úrokových sazeb stejně jako dobu jejich vysoké výše včetně možného snižování, s kterým trhy a ekonomové počítají již během roku 2024. 

Fed v minulých letech utahoval monetární politiku zvyšováním úrokových sazeb. Ty již byly ještě během druhého pololetí 2022 navýšeny do pásma restrikce (snižují ekonomickou aktivitu). V prosinci ale Fed naznačil očekávanou změnu trendu monetární politiky, když potvrdil pravděpodobné uzavření zvyšování úrokových sazeb a pozornost přesunuje k jejich snížení i dle jeho nejnovějších červnových makroekonomických projekcí. Momentálně ale Fed zahájení jejich snižování odkládá vzhledem k nečekaně přetrvávající zvýšené inflaci a inflačním rizikům zejména silného trhu práce minimálně na druhé pololetí 2024. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia