Makroekonomické události USA: Spotřebitelský sentiment v květnu klesl méně, než se čekalo, zůstává solidní

Makroekonomický zpravodaj
  |  
31.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu vůči dubnu klesl méně, než se čekalo. Sentiment zůstává solidní. Souhrnný index spotřebitelského sentimentu mírně klesl na 106,4 bodů z 108,6 bodů (revize zvýšení z 107,3 bodů) v dubnu, trh čekal jeho větší pokles na 106,4 bodů. K meziměsíčnímu poklesu spotřebitelského sentimentu přispělo snížení hodnocení současné situace i očekávání. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí aktuální zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Růst ekonomiky tak zůstává silný. Očekávání nicméně poněkud slábnou se signálem, že růst ekonomiky ke konci roku nebude podstatně zrychlovat. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, válce na Ukrajině a redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému. Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat. Nebezpečím jsou stále pandemie, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, zvýšená inflace a možná silnější korekce akciového trhu.

USA: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (5 2022, v bodech)

Skutečnost:  106,4
Očekávání:   103,9
Předchozí:    108,6  (revize z 107,3)

Rozbor: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu vůči dubnu klesl méně, než se čekalo. Sentiment zůstává solidní. 

K meziměsíčnímu poklesu spotřebitelského sentimentu přispělo snížení hodnocení současné situace i očekávání. Sentiment drží hlavně robustní hodnocení současné situace. Celkově totiž lidé v USA cítí aktuální zlepšení ekonomiky i trhu práce v souvislosti s progresivní vakcinační kampaní, útlumem pandemie, otevíráním obchodů, firem a ekonomiky. To je důležité, neboť silnější komfortní pocit domácností uvolňuje významnou sílu spotřebitelské poptávky nasměrováním nahromaděných příjmů neutracených během karantén a uzavřených obchodů a ekonomiky a navýšených mohutnou fiskální pomocí z úspor do spotřeby. Růst ekonomiky tak zůstává silný. 

Očekávání nicméně poněkud slábnou se signálem, že růst ekonomiky ke konci roku nebude podstatně zrychlovat. Očekávání jsou snížená kvůli silné inflaci, válce na Ukrajině a redukci monetární expanze ze strany centrální banky Federálního rezervního systému. 

Hodnocení: Index spotřebitelského sentimentu Conference Board Spojených států amerických v květnu vůči dubnu klesl méně, než se čekalo. Sentiment zůstává solidní. 

Před pandemií byl spotřebitelský sentiment v oblastech dlouhodobých maxim, největších od roku 2000 před masivní korekcí technologických akcií v roce 2000 a před korporátními skandály USA a teroristickými útoky 11.9. v roce 2001. Pokles nebezpečí pandemie koronaviru v budoucnu vzhledem k progresivní vakcinační kampani ve spojení s otevíráním obchodů, firem a ekonomiky by měly táhnout oživení ekonomiky a trhu práce s podporou ekonomiky státem a centrální bankou a robustním růstem akciových trhů. To by mělo spotřebitelskou morálku a sklon ke spotřebě domácností dále posilovat. Nebezpečím jsou stále pandemie, útlum podpory ekonomiky ultraexpanze monetární politiky centrální banky USA Federálního rezervního systému, zvýšená inflace a možná silnější korekce akciového trhu.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia