USA: Index zaměstnaneckých nákladů (ECI, 4Q 2023, mezikvartální změna):
Skutečnost: 0,9 %
Očekávání: 1,0 %
Předchozí: 1,1 %
Rozbor: Růst zaměstnaneckých nákladů (ECI) v čtvrtém čtvrtletí mírně překonal očekávání. Trend lehkého zpomalování růstu mezd se daty potvrdil. Mzdy však rostou stále robustně. Pokles inflace vede při relativně stabilním růstu nominálních zaměstnaneckých nákladů k zmírňování poklesu reálných zaměstnaneckých nákladů.
Jeho meziroční růst se snížil na 4,2 % z 4,3 % v předchozím kvartálu. V reálném vyjádření se jeho meziroční růst zvýšil na 0,9 % z 0,6 % v třetím kvartálu.
Hodnocení: Růst zaměstnaneckých nákladů (ECI) v čtvrtém čtvrtletí mírně překonal očekávání. Trend lehkého zpomalování růstu mezd se daty potvrdil. Mzdy však rostou stále robustně. Pokles inflace vede při relativně stabilním růstu nominálních zaměstnaneckých nákladů k zmírňování poklesu reálných zaměstnaneckých nákladů.
Růst mezd se během koronavirové pandemie pohyboval kolem 2,5 % (anualizovaně), od roku 2021 ale vyšplhal k 5,0 %.
V období silné inflace, málo rostoucí ekonomiky a nadále silně expandujícího trhu práce růst mezd výrazně předstihoval růst produktivity práce a sytil inflaci silnější, než je inflační cíl centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému 2,0 %. Nůžky mezi růstem produktivity práce a nominálních mezd se ale v posledních kvartálech přivřely posílením růstu produktivity práce a poklesem růstu nominálních mezd, což vede k poklesu inflace a oživení reálných mezd. Taky proto Fed rychleji redukuje ultraexpanzi monetární politiky z éry kvantitativního uvolňování kvůli koronavirové pandemii s cílem zdražit peníze a přímo omezit poptávku, růst nákladů a zchladit tak inflaci k normálu. V dalších kvartálech by trendy slabší inflace měly s restriktivní monetární politikou pokračovat s tlakem na trh práce a růst nominálních mezd.
Další vývoj mezd není jasný. Rekordně silný trh práce tlačící na silný růst mezd je totiž pod určitým tlakem slabosti ekonomiky, navíc tlak na růst mezd snižuje i pokles inflace. Právě další trend mezd ve vztahu k produktivitě práce hodně ovlivní monetární politiku.