Makroekonomické události USA: Trh a bankéři Fedu naznačují vrchol úrokových sazeb, nikoliv však členka Rady guvernérů Fedu Bowmanová

Makroekonomický zpravodaj
  |  
28.11.2023
  |  
Josef Kvarda
Členka Rady guvernérů centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Michelle Bowmanová dále signalizuje, že Fed pravděpodobně bude potřebovat úrokové sazby ještě zvýšit, aby inflaci stlačila k svému cíli 2,0 %. Bankéřka řekla, že to vychází podle jejího základního scénáře tak, aby monetární politika byla dostatečně restriktivní k stlačení inflace k 2,0 % včas.

Názor bankéřky patří k již pouze menší skupině bankéřů Fedu domnívající se, že úrokové sazby bude třeba ještě zvýšit. 

Bowmanová ve vystoupení v bankovní asociaci v Salt Lake City v Utahu argumentovala, že vzhledem k strukturálním změnám v ekonomice jako je větší poptávka po investicích vzhledem k úsporám je možné, že úroková sazba spojená s nízkou a stabilní inflací bude ležet výše než před pandemií. Bowmanová dále zmínila, že necitlivost firem k úrokovým sazbám může otupit monetární restrikci a finančních podmínek na ekonomickou aktivitu a inflaci. Bowmanová rovněž argumentovala přesunem produkce zpracovatelského průmyslu do země a s tím spojené možné nedostatky pracovní síly. 

Guvernér centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powell nedávno řekl, že Fed si stále není jistý, jestli úrokové sazby jsou dostatečně vysoko, aby vrátily inflaci k jeho cíli 2 %. I další komentáře Powella se odchylovaly od signálu po zasedání Fedu monetární politiky 31.10. - 1.11. Naznačil, že desinflační pomoc ze strany oživení nabídky po jejímu útlumu během koronavirové pandemie se může uzavřít a Fed bude muset zbývající díl protiinflačního boje dokončit ze strany zvyšování úrokových sazeb a potlačení poptávky. Powell v tomto jestřábím smyslu naznačil i skutečnost, že Fed bude muset bojovat restriktivnější monetární politikou s nabídkovými šoky proto, že tyto trvají déle a lze je hůře oddělit od poptávkových šoků. Navíc přísnější monetární politika je vhodná i ze strany risk managementu zakotvení stabilních inflačních očekávání. 

Fed na svém posledním zasedání monetární politiky 31.10. - 1.11. nezměnil cíl své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate a Powell s menší asertivností k jeho případnému dalšímu snižování zasel na trzích výhled, že Fed již přece jen cyklus zvyšování úrokových sazeb uzavřel. To potvrdila i nečekaně méně robustní říjnová zpráva trhu práce USA. Krátce nato v dalších dnech ale někteří bankéři, například členka Rady guvernérů Fedu Michelle Bowmanová signalizovali přetrvávající možnost jeho dalšího zvýšení. Přesto trhy již s jeho dalším zvyšováním nepočítají a kalkulují s zahájením jeho snižování ještě v prvním pololetí 2024.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia