Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 6. - 10.9. eurozóna: Ekonomika Německa oživuje, očekávání ale slábnou (index ZEW), detaily silného oživení HDP eurozóny (2Q) a stagnace úr. sazeb ECB

Makroekonomický zpravodaj
  |  
03.09.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu současné ekonomické situace a ekonomických očekávání Německa (9 2021, 7.9.), hrubý domácí produkt eurozóny, revize a detaily (2Q 2021, 7.9.) a rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (9.9.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 6. - 10.9. eurozóny. Ekonomika Německa oživuje, očekávání ale slábnou. Ekonomika eurozóny ve druhém kvartálu značně oživila, detaily by měly prozradit proč. ECB dle očekávání trhu hlavní parametra své monetární politiky, úrokové sazby a kvantitativní uvolňování nezmění, může ale indikovat přiblížení redukce nákupu cenných papírů.

Indexy ZEW sentimentu současné ekonomické situace a ekonomických očekávání Německa (9 2021, 7.9.): Ekonomika Německa oživuje, očekávání ale slábnou. Podle institutu ZEW jde o o kombinaci růstu vlivu koronavirového druhu delta, zpomalení růstu hlavního obchodního partnera Německa, Čínské lidové republiky a taky zlepšování současné situace. Ačkoliv stav hospodářství Německa se zlepšuje, opakovaný silný letní pokles sentimentu je znepokojením a pokud se bude opakovat, což čeká trh, překryje pozitivní trend současné situace. 

Hrubý domácí produkt eurozóny, revize a detaily (2Q 2021, 7.9.): Ekonomika eurozóny ve druhém kvartálu značně oživila, detaily by měly prozradit proč. Patrně půjde o oživující domácí poptávku hlavně ze strany domácností, což třeba ukázaly detaily výsledků ekonomiky České republiky druhého čtvrtletí. Na druhou stranu Německo v detailech HDP oznámilo jako tahouna růstu posledních čtvrtletí včetně druhého kvartálu zahraniční obchod, jehož oživení přes určité zpomalování trvá. 

Rozhodnutí Evropské centrální banky monetární politiky včetně úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování (9.9.): ECB dle očekávání trhu hlavní parametra své monetární politiky, úrokové sazby a kvantitativní uvolňování nezmění, může ale indikovat přiblížení redukce nákupu cenných papírů. Nejdřívější termín první redukce banka hlásí k březnu 2022 a někteří guvernéři centrálních bank eurozóny naznačují preferenci spíše dřívějšího tlumení ultraexpanze ECB ať už kvůli nebezpečí inflace či rizikům finanční stability plynoucích z nulých úrokových sazeb. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Případný další pokles sentimentu ekonomických očekávání by byl příznivý pro dluhopisy a nepříznivé pro akcie a euro. Oživující ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí je příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. Pokračující ultraexpanzivní monetární politika ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro.

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia