Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 9. - 13.5. eurozóna: Indexy ZEW mají v květnu oslabit, Lagardeová potvrdí útlum monetární politiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
06.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa (5 2022, 10.5.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (11.5.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 9. - 13.5. eurozóny. Slabost ekonomiky nově vyhrocená Ukrajinskou krizí i půlroční očekávání jsou nejníže od jara 2020, milníku vypuknutí koronavirové pandemie. Lagardeová potvrdí útlum monetární politiky.

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa (5 2022, 10.5.): Slabost ekonomiky nově vyhrocená Ukrajinskou krizí i půlroční očekávání jsou nejníže od jara 2020, milníku vypuknutí koronavirové pandemie. Na druhou stranu vůči prudkému růstu inflačních očekávání v březnu bezprostředně po invazi Ruské federace na Ukrajině se v dubnu predikce inflace ekonomických expertů, jejichž odpovědi tvoří průzkum tohoto indikátoru institutu ZEW, snížíly na polovinu. I tak výhled inflace zůstává zvýšený. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na mezinárodní konferenci k 30. výročí Banky Slovinska: Minulost a současné výzvy (11.5.): Lagardeová potvrdí útlum monetární expanze. Důvodem je již rok trvající zesílená inflace. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomického sentimentu současné situace i očekávání je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Přes snížení růstu monetární expanze stále ultraexpanzivní monetární politika ECB je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia