Očekávané makroekonomické a finanční události týdne 11. - 16.10. eurozóna: Očekávání mají v říjnu ještě mírně oslabit (index ZEW), Lagardeová potvrdí pokračování ultraexpanzivní monetární politiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
08.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa a eurozóny (10 2021, 12.10.) a vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (16.10.) jsou hlavní makroekonomické a finanční události týdne 11. - 16.10. eurozóny. Trh čeká, že očekávání klesnou popáté v řadě na minimum od první surové vlny koronavirové pandemie na jaře 2020, ale již jen pouze mírně. Lagardeová potvrdí pokračování ultraexpanzivní monetární politiky.

Indexy ZEW sentimentu ekonomických očekávání a současné ekonomické situace Německa a eurozóny (10 2021, 12.10.): Trh čeká, že očekávání Německa klesnou popáté v řadě na minimum od první surové vlny koronavirové pandemie na jaře 2020, ale již jen pouze mírně. Firmy stále trápí nový rozmach koronavirových případů mutace delta a taky omezení nabídkové strany v podobě nedostatku materiálů a surovin a taky pracovních zdrojů, zpožďování dodávek a silný růst cen vstupů. Během posledních kvartálů, zejména od února 2021 silně vystoupalo hodnocení současné situace Německa do kladných hodnot. Aktuální konfigurace očekávání a současné situace naznačují přes ztrátu dynamiky danou soustavným poklesem očekávání pokračování solidního ekonomického růstu. Ekonomická veřejnost, jejíž hodnocení je zdrojem indikátorů ZEW se patrně neobává zavření ekonomiky pandemií, spíše pouze jejího dočasného skřípnutí. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (16.10.): Lagardeová potvrdí pokračování ultraexpanzivní monetární politiky. Přesto ECB se nesou hlasy, že by ECB mohla odfázovat část kvantitativního uvolňování zahájeného kvůli koronavirové pandemii právě kvůli utlumení vlivu pandemie a taky kvůli inflačním nebezpečím. Přesto monetární politika zůstane dlouhodobě velmi expanzivní. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Obecně solidní data ekonomiky Německa a eurozóny jsou příznivá pro akcie a euro a nepříznivá pro dluhopisy. Ultraexpanzivní monetární politika je příznivá pro akcie a dluhopisy a nepříznivá pro euro. Signály redukce ultraexpanze by tento efekt mohly tlumit. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia