Index spotřebitelských cen CPI (1 2024, 15.2.): Spotřebitelská inflace má v lednu výrazně klesnout k vrcholu tolerančního pásma cílované inflace České národní banky 2,0 % (1,0 - 3,0 %). Inflace i přes ostrý pokles z jejího vrcholu 18 % na 6,9 % (když jádrová inflace spadla z 14,7 % na 3,6 %) je stále vysoká (zejména ve službách, v kterých sotva kulminuje). Některá inflační rizika trvají zejména ze stále silného trhu práce a růstu nominálních mezd. ČNB bude pravděpodobně v příštích měsících pokračovat v snižování úrokových sazeb. Výhled ČNB inflace je podobný jako z předchozí projekce: inflace by podle ČNB měla už za leden klesnout k vrcholku tolerančního pásma inflace ČNB 3,0 %, kde by měla oscilovat během letošního roku, zatímco příští rok má inflace klesnout k cíli banky 2,0 %. V průměru pak za rok 2024 ČNB počítá s inflací 2,6 % a v roce 2025 2,0 %, jádrová inflace však má být v roce 2024 silnější, v průměru 2,9 %. Obávané silné přecenění zboží a služeb v úvodu roku se podle ČNB konat nebude. Jen mírně zvýšená inflace umožní letos ČNB pokračovat v snižování úrokových sazeb.
Zápis zasedání České národní banky monetární politiky (8.2., 16.2.): Zápis ČNB zasedání monetární politiky ukáže sílu odhodlání banky snižovat úrokové sazby. Podle posledních komentářů i další členové bankovní rady mohou zvažovat agresivnější tempo redukce úrokových sazeb hlavně kvůli trvajícímu dezinflačnímu trendu.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Zvýšená inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro korunu.