Výrobní ceny (2 2024, 18.3.): Inflační tlaky se v produkční sféře vyprázdnily v zemědělství, stavebnictví i průmyslu, zatímco se vytrácejí i ze služeb (byť meziroční inflace v nich je stále zvýšená). ČNB ale stále varuje před inflačními tlaky ve službách a uvádí to jako z důvodů jen pomalejšího snižování úrokových sazeb.
Rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (20.3.): ČNB pravděpodobně bude pokračovat decentním snižováním úrokových sazeb o 50 bps. To by mohlo být podobně jako na předchozím zasedání monetární politiky 8.2. kompromisní. ČNB se v posledních komentářích shoduje na tom, že vzhledem k silnému poklesu inflace bude pokračovat v snižování úrokových sazeb. Toto snižování však prezentuje jako mírné, mírnější než dle poslední zimní únorové prognózy vzhledem k inflačními tlaky ve službách, slabší korunou či odkladem snižování úrokových sazeb centrálních bank Spojených států amerických a eurozóny Federálního rezervního systému resp. Evropské centrální banky. Na druhou při zasedání monetární politiky 8.2. viceguvernér ČNB a člen bankovní rady Jan Frait preferoval jejich snížení o 75 bps a spotřebitelská inflace klesla v meziročním srovnání v posledních měsících rychle, v únoru dokonce až na cíl ČNB 2,0 %.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabší cenové tlaky jsou příznivé pro akcie, dluhopisy i korunu. Stále vysoké úrokové sazby i přes jejich snižování jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro korunu.