Očekávané makroekonomické události týdne 18. - 22.3. eurozóna: Slabost sentimentu ek. veřejnosti (ZEW) a firemního klimatu (Ifo) Německa a recese průmyslu, služeb a ek. aktivity Francie, Německa a eurozóny (PMI), Lagardeová potvrdí stabilitu úr. sazeb ECB

Makroekonomický zpravodaj
  |  
15.03.2024
  |  
Josef Kvarda
Indexy sentimentu ZEW ekonomických očekávání a současné situace Německa (3 2024, 19.3.), vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové (20.3.), indexy PMI zpracovatelského průmyslu a služeb France, Německa a eurozóny (3 2024, 21.3.) a index firemního klimatu Německa Ifo (3 2024, 22.3.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 18. - 22.3. eurozóny. Ekonomický sentiment ekonomické veřejnosti Německa zůstává slabý. Ve zpracovatelském průmyslu, službách a celkové ekonomice Francie, Německa a eurozóny převážně trvá mírná recese. V Německu převládá i slabost firemního klimatu. Lagardeová potvrdí stabilitu úrokových sazeb ECB.

Indexy sentimentu ZEW ekonomických očekávání a současné situace Německa (3 2024, 19.3.): Ekonomický sentiment ekonomické veřejnosti Německa zůstává slabý. Velmi slabé zejména hodnocení současné situace, zatímco půlroční výhled indikuje pouze mírné oživení ekonomické situace. 

Vystoupení prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové na 24. konferenci ECB a její pozorovatelé 2024 organizované Institutem pro monetární a finanční stabilitu Goetheovy university ve Frankfurtu nad Mohanem (20.3.): Lagardeová potvrdí stabilitu úrokových sazeb ECB. Přesto banka směřuje k jejich snižování vzhledem k poklesu inflace a slabosti ekonomiky. 

Indexy PMI zpracovatelského průmyslu a služeb France, Německa a eurozóny (3 2024, 21.3.): Ve zpracovatelském průmyslu, službách a celkové ekonomice Francie, Německa a eurozóny převážně trvá mírná recese. Podle těchto dat je recese robustnější v Německu, a to vlivem silné recese tamního zpracovatelského průmyslu. 

Index firemního klimatu Německa Ifo (3 2024, 22.3.): V Německu převládá i slabost firemního klimatu. Slabá jsou hlavně očekávání. Nejmenší slabost panuje ve službách, naopak ve stavebnictví je klima nejslabší hlavně tlakem posledních let vysokých úrokových sazeb sentiment ztrhal minima předchozích let koronavirové krize i Ukrajinské války a energetické krize pokles na nové dno hodnocení současné situace, zatímco očekávání se potácí u dlouhodobého minima. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost sentimentu ekonomické veřejnosti a firemního klimatu Německa a ekonomické aktivity Francie, Německa a eurozóny je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby ECB jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia