Očekávané makroekonomické události týdne 26. - 29.7. eurozóna: HDP Německa, Francie, Itálie a eurozóny druhého kvartálu míří k stagnaci, inflace v červenci zůstáne vysoká

Makroekonomický zpravodaj
  |  
26.07.2022
  |  
Josef Kvarda
Hrubý domácí produkt Německa (2Q 2022, 29.7.), hrubý domácí produkt Francie (2Q 2022, 29.7.), hrubý domácí produkt Itálie (2Q 2022, 29.7.), hrubý domácí produkt eurozóny (2Q 2022, 29.7.) a harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (7 2022, 29.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 26. - 29.7. eurozóny. Ekonomika eurozóny včetně svých největších hospodářství míří k stagnaci. Inflace zůstává vysoká.

Hrubý domácí produkt Německa (2Q 2022, 29.7.): Německá ekonomika se do stagnace dostala již na přelomu let 2021 a 2022. Byla významně zasažena slabostí zpracovatelského průmyslu kvůli produkčním omezením nabídky z doby koronavirové pandemie. Expozice na Ukrajinskou válku i na Čínskou lidovou republiku a výpadky její ekonomiky oslabují i export a spotřebu domácností. Poslední data sentimentu firem a ekonomické veřejnosti signalizují možnost pádu hospodářství do recese i v souvislosti s hrozbami odstávek ruského plynu a ropy, na nichž je německá ekonomika velmi závislá. 

Hrubý domácí produkt Francie (2Q 2022, 29.7.): Podobný průběh ekonomického cyklu jako Německo má tradičně i Francie. Poslední data aktivity služeb a zpracovatelského průmyslu za červenec silně oslabila, dynamika ekonomiky se přiblížila stagnaci. 

Hrubý domácí produkt Itálie (2Q 2022, 29.7.): Ekonomika Itálie podobně jako jiná velká hospodářství v oživení po první vlně koronavirové pandemie nezvykle silně rostla. Od poloviny minulého roku ale došlo k ostřejšímu zpomalení růstu, které nadále pokračuje. 

Hrubý domácí produkt eurozóny (2Q 2022, 29.7.): Hospodářství eurozóny přestává růst tahem svých největších ekonomik, ovšem i další ekonomiky eurobloku mají podobný průběh. Některá hospodářství tlaku slabosti odolávají, spíše jde o státy východní Evropy včetně Maďarska, Bulharska či pobaltských států. Přesto souběh nepříznivých jevů pravděpodobně ve druhém pololetí na ekonomiky eura dolehne více a zastaví její růst. 

Harmonizovaný index spotřebitelských cen HICP eurozóny (7 2022, 29.7.): Inflace zůstává vysoká. I když by od druhého pololetí měla klesat, je nebezpečím, aby její pokles nebyl jen mírný a aby její velikost nepřetrvávala déle.  

Očekávaný dopad událostí na trhy: Slabost ekonomik eurozóny je nepříznivá pro akcie a euro a je příznivá pro dluhopisy. Silná inflace eurozóny je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i euro. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia