Očekávané makroekonomické události týdne 30.10. - 3.11. USA: Pomalejší růst mezd, recese regionální ek. aktivity a průmyslu, solidní spotřebitelský sentiment, trh práce i služby, stagnace úr. sazeb Fedu, vzestup produktivity, oslabení nákladů práce

Makroekonomický zpravodaj
  |  
27.10.2023
  |  
Josef Kvarda
Index zaměstnaneckých nákladů ECI (3Q 2023, 31.10.), firemní barometr Chicaga (10 2023, 31.10.), index spotřebitelského sentimentu Conference Board (10 2023, 31.10.), index ISM zpracovatelského průmyslu (10 2023, 1.11.), rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (1.11.), produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (3Q 2023, 2.11.), trh práce (10 2023, 3.11.) a index ISM služeb (10 2023, 3.11.) jsou hlavní makroekonomické události USA týdne 30.10. - 3.11. Růst nominálních mezd zůstává robustní, přesto v posledních kvartálech lehce slábne. Regionální ukazatele ekonomické aktivity zůstává v solidní recesi. Spotřebitelský sentiment má oslabit, měl by ale zůstat solidní. Zpracovatelský průmysl zůstává v lehké recesi. Fed úrokové sazby podle trhu nezmění. Produktivita zesílila a tím se snižuje růst jednotkových pracovních nákladů růst při stále robustním růstu nominálních mezd. Zaměstnanost nadále robustně roste a míra nezaměstnanosti zůstává blízko rekordních minim. Růst aktivity služeb byl v září solidní.

Index zaměstnaneckých nákladů ECI (3Q 2023, 31.10.): Růst nominálních mezd zůstává robustní, přesto v posledních kvartálech lehce slábne. S klesající inflací, která však zůstává vysoká tak reálné mzdy přibližně stagnují. 

Firemní barometr Chicaga (10 2023, 31.10.): Regionální ukazatele ekonomické aktivity zůstává v solidní recesi včetně regionu Chicaga významně zastoupeného automobilovým průmyslem. Předstihové ukazatele firem zpracovatelského průmyslu ale naznačují pro první pololetí 2024 oživení ekonomické aktivity. 

Index spotřebitelského sentimentu Conference Board (10 2023, 31.10.): Spotřebitelský sentiment má oslabit, měl by ale zůstat solidní. Stále jej nahoře drží hlavně hodnocení současné situace trhu práce, který zůstává rekordně silný. Geopolitické napětí nově zejména na Blízkém východě nicméně může náladu snížit. 

Index ISM zpracovatelského průmyslu (10 2023, 1.11.): Zpracovatelský průmysl zůstává v lehké recesi. Během roku bylo i hůř, když recese byla i solidní. Tlaky kapacit (dodací časy, nevyřízené objednávky) i ceny stále slábnou. 

Rozhodnutí centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému cíle jeho hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate (1.11.): Fed úrokové sazby podle trhu nezmění. Fed nadále signalizuje z pohledu úrokových sazeb "výše, déle". Důvodem je přes pokles stále zvýšená inflace a inflační tlaky silného trhu práce a růstu nominálních mezd. Trh čeká, že první snížení cíle Federal Funds Rate přijde v roce 2024. 

Produktivita práce, nominální mzdy, jednotkové pracovní náklady (3Q 2023, 2.11.): Produktivita zesílila a tím se snižuje růst jednotkových pracovních nákladů růst při stále robustním růstu nominálních mezd. Růst produktivity práce zesiluje s posílením ekonomického růstu. 

Trh práce (10 2023, 3.11.): Zaměstnanost nadále robustně roste a míra nezaměstnanosti zůstává blízko rekordních minim. Růst nominálních mezd zůstává zvýšený. Růst zaměstnanosti je plošný přes řadu odvětví. Kapkou moři je pouze odvětví Informace, které zaměstnanost snižuje. 

Index ISM služeb (10 2023, 3.11.): Růst aktivity služeb byl v září solidní. Služby si udržují sílu ve srovnání se zpracovatelským průmyslem. Tlaky kapacit (dodací lhůty, nevřízené zakázky) jsou oslabeny, avšak ceny v odvětví stále rostou silně. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Trvaleji robustnější růst mezd je nepříznivý pro akcie, dluhopisy, zlato i dolar. Slabost regionální ekonomiky a zpracovatelského průmyslu jsou nepříznivé pro akcie a dolar a jsou příznivé pro zlato a dluhopisy. Robustní spotřebitelský sentiment, trh práce a solidní aktivita služeb jsou příznivé pro akcie a dolar a nepříznivé pro zlato a dluhopisy. Vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy i zlato a jsou příznivé pro dolar. Rychlejší růst produktivity práce se zpomalením růstu jednotkových pracovních nákladů je příznivé pro akcie, dluhopisy, zlato i dolar. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia