Obchodní bilance (12 2023, 6.2.): Zahraniční obchod pokračuje v oživování. Příznivě se přes množství krizí (inflace, energie, Ukrajina) a s tím související slabost ekonomiky stále vyvíjí vývoz automobilů. Vzhledem k celkové slabosti ekonomiky včetně zpracovatelského průmyslu klíčového obchodního partnera Německa resp. Evropské unie je možná překvapením, že oživují i další tradiční oborové segmenty Česka, například elektrotechnický a strojírenský průmysl, nejen v automobilovém průmyslu. Dalším významným faktorem zlepšení obchodní bilance je slábnutí dovozu ropy a jiných surovin.
Průmyslová výroba (12 2023, 6.2.): Průmysl pokračuje v mírném slábnutí. Průmysl je podobně jako řada odvětví české ekonomiky v trvající recesi. Stejně je na tom průmysl i v jiných světových hospodářských centrech jako je Evropa či Spojené státy americké. Důvodem je slabost světové ekonomiky a tím i aktivity exportu, s nímž je průmysl spojen, produkční limity odvětví i vysoké úrokové sazby, stále silná inflace a celková recese ekonomiky a řada jejích nejistot.
Stavební produkce (12 2023, 6.2.): Recese stavebnictví je výraznější. Sektor sužují tak jako jinde ve světě vysoké úrokové sazby, stále silná inflace a celková recese ekonomiky a řada jejích nejistot. I stavebnictví podobně jako průmysl řeší některé své produkční limity.
Maloobchodní tržby (12 2023, 7.2.): Maloobchodní tržby zdá se již nacházejí dno po jejich setrvalém poklesu již do poloviny roku 2021. Důvodem je pokles inflace a tím i ustávání slabosti reálných mezd. To je základ stabilizace a vybřednutí z mírné recese celé ekonomiky.
Tržby služeb (4Q 2023, 8.2.): Recese služeb pokračuje. Ta vstoupila do dominantního odvětví ekonomiky se zpožděním za jinými sektory ekonomiky, stále však trvá. Důvodem je provázanost s jinými odvětvími hospodářství, jež recese už zasáhla dříve, a kromě toho stále zvýšená inflace služeb, vysoké úrokové sazby.
Trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (1 2024, 8.2.): Trh práce drobně slábne. Důvodem jsou trvající slabost ekonomiky, stále zvýšené náklady firem s trvaleji robustním růstem mezd i dezinflační prostředí, které neumožňuje firmám jednoduše zvyšovat ziskové marže. Redukce inflace i úrokových sazeb již probíhají, což by mělo přinést oživení ekonomické aktivity a tím i trhu práce.
Rozhodnutí České národní banky monetární politiky včetně úrokových sazeb (8.2.): ČNB se chystá opět snížit úrokové sazby, dost možná výrazněji. V tomto duchu se již vyjádřili viceguvernér banky Jan Frait a člen bankovní rady Tomáš Holub. Důvodem je příznivější inflační výhled s útlumem některých inflačních rizik.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Posílení obchodní bilance a přes slábnutí stále robustní trh práce jsou data příznivá pro korunu a akcie a nepříznivá pro dluhopisy. Naopak slabost průmyslu, stavebnictví, maloobchodu i služeb je nepříznivá pro korunu a akcie a je příznivá pro dluhopisy. Stále vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro korunu, jejich případné zrychlené snižování ovšem situaci bude tento efekt zmírňovat.