Maloobchodní tržby (6 2024, 5.8.): Spotřeba domácností na zboží oživuje zhruba od poloviny roku 2023 na pozadí oživení reálných mezd. Vedle toho oživení celkové spotřeby domácností a tím i ekonomiky táhne i oživení aktivity služeb. Přispívá k tomu rovněž přes dílčí slábnutí stále silný trh práce.
Průmyslová výroba (6 2024, 6.8.): Stagnace aktivity průmyslu stále pokračuje. Domácí i zahraniční poptávka jsou stále slabé kvůli vysokým úrokovým sazbám.
Stavební produkce (6 2024, 6.8.): Stavebnictví je zpět v recesi. Redukce úrokových sazeb ČNB sice pomohla zvýšit sentiment odvětví, ale oživení se stále nedostavuje.
Obchodní bilance (6 2024, 6.8.): Zlepšování obchodní bilance pokračuje. Obchodní bilance se v posledních měsících výrazně zlepšila. Jde však vedle skutečného oživení zahraničního obchodu i zčásti o technické zlepšení vlivem výraznější slabosti českého hospodářství a jeho nedávné recese vůči stagnaci hlavní obchodního partnera Evropské unie.
Služby (2Q 2024, 7.8.): Aktivita služeb oživuje. Podobně jako v maloobchodu oživení táhne pokles inflace a při trvajícím robustním růstu nominálních mezd i obnovení růstu reálných mezd.
Trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (7 2024, 8.8.): Trh práce lehce slábne, zůstává však silný. Proto i růst nominálních mezd zůstává silný, podle posledních měřených dat dokonce ještě v prvním čtvrtletí 2024 zrychlil. Návrat ekonomického oživení by mělo brzo trend slábnutí trhu práce zastavit.
Zápis České národní banky zasedání monetární politiky (1.8., 9.8.): ČNB provedla snížení tempa redukování úrokových sazeb z 50 bps na 25 bps/zasedání. Již na předchozím zasedání 27.6. obě bankéřky v bankovní radě hlasovaly pro snížení tempa redukce na 25 bps a po zasedání se k těmto hlasům přidal i guvernér Michl a razantně i další člen bankovní rady Procházka. Hlasování po zasedání ukázalo, že rozhodnutí bylo jednomyslné. Vedle inflačních rizik robustního růstu cen služeb, a hlavně zrychlení silného růstu nominálních mezd v prvním kvartálu 2024 banka totiž sleduje i celkovou rovnováhu úrokových sazeb. Hlavní úroková sazba se totiž blíží své rovnováze odhadované ČNB lehce nad 3 % a tak banka přechází do fáze jemného ladění. Prostor pro snižování ale stále bankéři obecně zatím vidí.
Očekávaný dopad událostí na trhy: Oživení spotřeby domácností, zahraničního obchodu a aktivity služeb stejně jako přes drobné slábnutí trvalá síla trhu práce jsou příznivé pro akcie a korunu a nepříznivé pro dluhopisy. Naopak trvající slabost průmyslu a stavebnictví je příznivá pro dluhopisy a nepříznivá pro akcie a korunu. Uvolňování monetární politiky ČNB je příznivé pro akcie a dluhopisy a nepříznivé pro korunu.