Očekávané makroekonomické události týdne 8. - 12.7. ČR: Oživení obchodní bilance, stagnace průmyslu a stavebnictví, mírné slábnutí stále silného trhu práce a zvýšená inflace trvají, ČNB snížila úr. sazby opět o 50 bps, signalizuje zmírnění tempa redukce

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Obchodní bilance (5 2024, 8.7.), průmyslová výroba (5 2024, 8.7.), stavební produkce (5 2024, 8.7.), zápis zasedání bankovní rady České národní banky monetární politiky (27.6., 8.7.), trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (6 2024, 9.7.) a index spotřebitelských cen CPI (6 2024, 10.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 8. - 12.7. České republiky. Zlepšování zahraničního obchodu, stagnace průmyslu a stavebnictví a mírné slábnutí stále silného trhu práce pokračují. ČNB překvapivě i v červnu snížila úrokové sazby opět o 50 bps. Spotřebitelská inflace v druhém kvartálu zůstává mírně zvýšená, avšak v rámci tolerančního pásma cíle ČNB 2 % +/- 1 procentní bod.

Obchodní bilance (5 2024, 8.7.): Zlepšování obchodní bilance pokračuje. Obchodní bilance se v posledních měsících výrazně zlepšila. Jde však pouze o technické zlepšení vlivem výraznější slabosti českého hospodářství a jeho nedávné recese vůči stagnaci hlavní obchodního partnera Evropské unie, nikoliv o oživení zahraničního obchodu. Dovoz tak klesl rychleji než vývoz. 

Průmyslová výroba (5 2024, 8.7.): Aktivita průmyslu stále pokračuje. Domácí i zahraniční poptávka jsou stále slabé kvůli vysokým úrokovým sazbám. 

Stavební produkce (5 2024, 8.7.): Stavebnictví zůstává uvězněno ve stagnaci. Redukce úrokových sazeb ČNB sice pomohla zvýšit sentiment odvětví, ale oživení se stále nedostavuje. 

Zápis zasedání bankovní rady České národní banky monetární politiky (27.6., 8.7.): ČNB překvapivě i v červnu snížila úrokové sazby opět o 50 bps. Česká národní banka hlavní 2týdenní repo sazbu snížila znovu 50 bps stejně jako další hlavní úrokové sazby, překvapivě, protože trh čekal zmírnění snižování její hlavní úrokové sazby na již jen 25 bps. Rozhodnutí vzešlo z hlasů 5 bankéřů, 2 hlasovali pro snížení o 25 bps. Vůči předchozímu zasedání monetární politiky 2.5. kdy hlasovalo 7 radních pro redukci 50 bps tak jde o další posílení méně silnějšího uvolňování monetární politiky. 2týdenní repo, lombardní a diskontní sazby tak ČNB snížila na 4,75 % (z 5,25 %), 5,75 % (z 6,25 %) resp. 3,75 % (z 4,25 %), trh čekal snížení 2týdenní repo sazby jen na 5,00 %. Banka ale v komentáři potvrdila nedávné názory řady bankéřů bankovní rady, že by trajektorie redukování úrokových sazeb měla být již brzo, na jednom z příštích zasedání bankovní rady monetární politiky, snížená na 25 bps nebo dokonce zcela zastavena. Důvodem zmírnění očekávání snižování úrokových sazeb podle banky je nebezpečí naplnění proinflačních rizik (silnější růst mezd, cen služeb, obnovení inflace zboží, zrychlení tvorby peněz v ekonomice plynoucí z případného výrazného oživení úvěrové aktivity, a to zejména na realitním trhu) znamenajících odpoutání inflace od cíle ČNB k jeho horní hranici jejího tolerančního pásma (2,0 % +/- 1 procentní bod).

Trh práce dle Ministerstva práce a sociálních věcí (6 2024, 9.7.): Trend mírného slábnutí trhu práce pokračuje. Růst nominálních mezd ale zůstává silný. 

Index spotřebitelských cen CPI (6 2024, 10.7.): Spotřebitelská inflace v druhém kvartálu zůstává mírně zvýšená, avšak v rámci tolerančního pásma cíle ČNB 2 % +/- 1 procentní bod. Ceny rostou hlavně ve službách a přestože růst cen v produkčních odvětvích průmyslu, stavebnictví a zemědělství je slabý, ČNB již brzo zmírní tempo snižování úrokových sazeb z 50 bps/zasedání na 25 bps/zasedání bankovní rady i kvůli silnému růstu nominálních mezd. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Zlepšování zahraničního obchodu je příznivé pro akcie a korunu a je nepříznivé pro dluhopisy stejně jako trvající silná trh práce (přes jeho dílčí slábnutí). Naopak stagnace průmyslu a stavebnictví je nepříznivá pro akcie a korunu a je příznivá pro dluhopisy. Vysoké úrokové sazby přes jejich snižování jsou nepříznivé pro akcie a dluhopisy a jsou příznivé pro korunu. Zvýšená inflace je nepříznivá pro akcie, dluhopisy i korunu. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia