Očekávané makroekonomické události týdne 8. - 12.7. USA: Guvernér Fedu Powell potvrdí příznivý makroekonomický a inflační vývoj s odloženou tendencí snižování úrokových sazeb, spotřebitelská inflace (CPI) stále zvýšená, produkční inflace (PPI) mírná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
04.07.2024
  |  
Josef Kvarda
Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella (9.7.), index spotřebitelských cen CPI (6 2024, 11.7.) a index produkčních cen PPI (6 2024, 12.7.) jsou hlavní makroekonomické události týdne 8. - 12.7. Spojených států amerických. Powell potvrdí příznivý makroekonomický a inflační vývoj s odloženou tendencí snižování úrokových sazeb. Spotřebitelská inflace je stále zvýšená, naopak produkční inflace je mírná.

Vystoupení guvernéra centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému Jerome Powella s pololetní Zprávou monetární politiky Kongresu ve Výboru záležitostí bankovnictví, bydlení a měst horní komory Kongresu Senátu (9.7.): Powell potvrdí příznivý makroekonomický a inflační vývoj s odloženou tendencí snižování úrokových sazeb. V nedávném vystoupení na prestižním ekonomickém fóru Evropské centrální banky v portugalské Sintře Powell v poslední významné aktualizaci tendence monetární politiky naznačil, že tato směřuje, byť se zpožděním, k snižování úrokových sazeb. Fed podle očekávání trhu cíl na svém zasedání monetární politiky 11. - 12.6. své hlavní úrokové sazby Federal Funds Rate ponechal na 5,25 - 5,50 %. Centrální banka v novém výhledu vidí méně snižování úrokových sazeb letos, avšak na druhou stranu nyní uvádí snížení inflace a potvrdila příznivý výhled ekonomiky s poklesem inflace k jejímu cíli 2,0 % se solidním hospodářským růstem, stabilní nízkou mírou nezaměstnanosti a snižováním úrokových sazeb hlavně v letech 2025 a 2026 (v obou letech o 100 bps). Centrální banka potvrdila očekávání posledních kvartálů, že příští změnou úrokových sazeb bude jejich snížení, byť čekání na zahájení redukce se ještě může natáhnout, pravděpodobně minimálně až do čtvrtého čtvrtletí 2024. Makroekonomická data poslední dobou nově ukazují smíšená data ekonomické aktivity a inflace a trvalejší jen lehké zpomalování růstu trhu práce. 

Index spotřebitelských cen CPI (6 2024, 11.7.): Spotřebitelská inflace je stále zvýšená. To platí i pro jádrovou inflaci bez cen potravin a energií. Zvýšená spotřebitelská inflace je hlavní důvodem odkladu signalizovaného snižování hlavní úrokové sazby centrální bankou Federálním rezervním systémem. 

Index produkčních cen PPI (6 2024, 12.7.): Produkční inflace je mírná. To platí i pro jádrovou inflaci bez cen potravin a energií. Předstihová data cen zpracovatelského průmyslu pro druhé pololetí 2024 jsou smíšená. 

Očekávaný dopad událostí na trhy: Trvaleji vysoké úrokové sazby jsou nepříznivé pro akcie, dluhopisy i zlato a jsou příznivé pro dolar. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia