Politika eurozóna: Na Slovensku má k vládě nakročena populistická nacionalistická koalice, Evropa k Slovensku rezervovaná

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.10.2023
  |  
Josef Kvarda
Parlamentní volby na Slovensku vyhrála strana SMER - sociálna demokracia prezentovaná populistickou politikou expremiéra Roberta Fica. Jako první dostal možnost volby sestavit vládu se Slovenskou národní stranou a HLAS - sociálna demokracia expremiéra Pellegriniho. Ten držel trumfy vyjednávání, neboť mohl vytvořit i koalici s liberální proevropskou stranou Progresívně Slovensko. Rozhodl se však akceptovat nabídku postu šéfa parlamentu v rámci nacionalistické koalice sociálně demokratických stran.

Ve volbách zvítězil SMER se ziskem 22,94 % a 42 mandátů parlamentu (v předchozích volbách 2020 18,29 %, 38). Na druhém místě se umístilo Progresívne Slovensko s 17,96 % hlasů a 32 mandáty (6,96 %, 0). HLASu dalo svůj hlas 14,7 %, což znamená 27 křesel v parlamentu. 

Evropa reagovala přerušením kontaktů klubu socialistických stran Evropského parlamentu, do kterého by měly patřit i SMER a HLAS kvůli proklamacím a cílům koaličních stran např. vůči Ukrajině, jíž např. SMER chce omezit pomoc pouze na humanitární účely. Politika by se tak mohla podobat Maďarsku, které stále udržuje s Ruskou federací kontakty a omezuje pomoc Ukrajině jen na nejnutnější dodávky a limituje angažovanost Evropy na pomoci Ukrajině. 

SMER se vrací k vládnutí od roku 2020 po porážce v předchozích volbách ovlivněných obviněním vysokých představitelů strany v souvislosti s vraždou novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové. Předtím vládl SMER od roku 2006 pouze s výjimkou let 2010 - 2012. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia