Světová ekonomika: Gopinathová z MMF odhaduje snížení globálního HDP ekonomickou fragmentací až o 7 %

Makroekonomický zpravodaj
  |  
12.12.2023
  |  
Josef Kvarda
První náměstkyně ředitelky Mezinárodního měnového fondu Gita Gopinathová říká, že ekonomická fragmentace a jasné přesuny v podkladovém bilaterálním obchodě by mohly způsobit novou Studenou válku na základě konfliktu na Ukrajině a tlaků Spojených států amerických a Čínské lidové republiky. Tato fragmentace může podle Gopinathové zkrátit globální hrubý domácí produkt v rozsahu 2,5 - 7,0 %, pokud se světová ekonomika rozpadne na dva bloky pohlížené převážně jako USA a Evropa na Západě a Čína a Ruská federace na Východě.

"Zatímco neexistují žádné plošné signály plošného ústupu od globalizace, objevují se však trhliny s tím, jak se geohospodářská fragmentace více stává realitou," vysvětlila Gopinathová. "Pokud se fragmentace prohloubí, mohli bychom se znovu ocitnout v Studené válce."

Dopad koronavirové pandemie, která narušila mezinárodní obchod včetně dopravy zboží včetně Čínské lidové republiky podobně jako efekty invaze Ruské federace do Ukrajiny, která způsobila silný růst cen ropy, energií a komodit vedly vlády přesunout jejich pozornost k ochraně svých států a zájmů produkcí více alokovanou v daných domácích ekonomikách resp. "friend-shoring" v zemích, se kterými sdílejí stabilnější vztahy. 

Po letech rostoucích obchodních tlaků a cel Čína již není největším obchodním partnerem USA, když její postavení převzalo Mexiko. Podíl Číny na importech USA klesl v prvním pololetí 2023 na 13 % z 22 % v roce 2018. 

V roce 2023 bylo celosvětově uloženo kolem 3 000 obchod omezujících opatření, zhruba trojnásobek počtu uvaleného v roce 2019. 

"Pokud se to správně nezvládne, náklady by mohly snadno překonat tyto přínosy a potenciálně obrátit přibližně tři dekády míru, integrace a růstu, které pomohly miliardám lidí vybřednout z chudoby," dodala Gopinathová. Dohoda "Zelený koridor" by podle náměstkyně mohla garantovat mezinárodní tok nerostů kriticky důležitých pro čistou energetickou transformaci zatímco podobné dohody nezbytných potravinových komodit a dodávek léků by mohly zajistit minimální toky mezi státy. "Takové dohody by zajistily globální cíle odvrácení devastace klimatické změny, potravinové nejistoty a humanitární katastrofy spojené s pandemií," míní Gopinathová. 

Náměstkyně v Mezinárodní ekonomické asociaci v kolumbijském Medellínu taky poznamenala, že globální fragmentace by ztížila splnění společných výzev jako je změna klimatu. Gopinathová vyzvala země, aby implementovaly pragmatické přístupy, které co možná nejvíce ochrání přínosy volného obchodu. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia