Světová ekonomika: MMF mírně snížil výhled letošního růstu světové ekonomiky

Makroekonomický zpravodaj
  |  
05.10.2021
  |  
Josef Kvarda
Mezinárodní měnový fond lehce snížil projekci růstu světové ekonomiky v roce 2021 vůči své červencové předpovědi 6 %. Sdělila to jeho generální ředitelka Kristalina Georgievová. Hlavní překážkou je podle ní "Velké vakcinační rozdělení", které zanechalo příliš mnoho zemí k příliš malému přístupu k vakcínám COVID-19. Zmínila s tím rizika spojená s růstem dluhu, inflace a nerovnoměrné trendy během koronavirové pandemie. Podle generální ředitelky se světová ekonomika odráží zpět, koronavirová pandemie ale oživení limituje.

Globální oživení může podle ředitelky zdržet i selhání snížit masivní rozdíl míry vakcinace vyspělých ekonomik a chudších států. Podle Our World in Data University Oxfordu globálně přibližně 46 % lidí je očkováno aspoň jednou dávkou vakcíny COVID-19, zatímco  v nízkopříjmových zemích je míra vakcinace jen 2,3 %. 

Podle Georgievové příští týden aktualizovaný Světový ekonomický výhled předpoví, že vyspělé ekonomiky se vrátí k předpandemickému výstupu do roku 2022 zatímco většina rozvíjejících se a rozvojových ekonomik bude potřebovat mnohem více let oživení. Spojené státy americké a Čínská lidová republika zůstávají hlavními motory růstu světové ekonomiky s tím, že Itálie a Evropa vykazují zvýšený růst, jinde se ale podle ředitelky růst ekonomiky snižuje. 

Inflační tlak, podle ní hlavní rizikový faktor, mají v roce 2022 klesnout  ve většině zemí, budou ale stále postihovat rozvíjející se a rozvojové ekonomiky. Varovala, že soustavný růst inflačních očekávání by mohl způsobit rapidní růst úrokových sazeb a náročnější finanční podmínky. 

Globální úrovně dluhu dosahují kolem 100 % světového hrubého domácího produktu, což podle Georgievové znamená, že mnoho rozvojových zemí má velmi omezenou schopnost vydávat nový dluh za příznivých podmínek. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia