Události minulého týdne 16. - 22.5.: Guvernér ČNB Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb, v USA maloobchodní tržby v dubnu opět rostly silněji, než se čekalo, květnové indexy ekonomické aktivity (včetně půlročních výhledů) spadly do pásma stagnace

Makroekonomický zpravodaj
  |  
23.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb. Ve Spojených státech amerických dubnové maloobchodní tržby opět rostly silněji, než se čekalo. Květnové indexy ekonomické aktivity (včetně půlročních výhledů) spadly do pásma stagnace se signály dopadu vysoké inflace, silnějšího růstu úrokových sazeb a Ukrajinské krize.

Makroekonomické a finanční události ČR: Guvernér ČNB Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok naznačil další zvýšení úrokových sazeb. ČNB na posledním zasedání monetární politiky 5.5. zvýšila opět nad očekáváním svoji hlavní úrokovou sazbu o 75 bps na 5,75 %. V zápisu k rozhodnutí pak banka naznačila trvalejší vysoké úrokové sazby, než naznačuje její poslední květnová prognóza. Další vývoj úrokových sazeb je nejasný nejen nejistým makroekonomickým vývojem včetně inflace a geopolitických rizik ale i názorovým rozdělením bankovní rady ČNB. Štěpení se zvětšuje dodáním váhy minoritního názoru úrokové sazby nezvyšovat volbou prezidenta Miloše Zemana nového nástupce Jiřího Rusnoka v čele ČNB Aleše Michla. Taky proto banka zvažovala i alternativní scénář monetární politiky odhlížející od aktuálních inflačních tlaků, podle kterého by nějaký čas úrokové sazby zůstaly stabilní. Naopak hlavní scénář počítá s jejich zvyšováním až k 8,25 %. I když se zvýší vliv Michla v ČNB, většina bankovní rady jej spolu s Dědkem zatím pravděpodobně bude přehlasovávat. Zatím, protože ještě k červenci Zeman může významně obměnit složení bankovní rady až o tři její členy, kteří dosud hlasují v konsensu pro razantní zvyšování úrokových sazeb (může je však potvrdit ve funkci a nového radního jmenovat pouze místo dosluhujícího guvernéra Jiřího Rusnoka).

Maloobchodní tržby v dubnu znovu silnější, než se čekalo 

Ve Spojených státech amerických v dubnu maloobchodní tržby stejně jako v únoru a březnu byly silnější, než se čekalo. Meziměsíčně maloobchodní tržby a tržby stravovacích služeb vzrostly 0,9 %, když trh čekal jejich růst 0,9 %. Odchylka výrazně zvyšující objem maloobchodních tržeb od očekávání je dána revizí navyšující jejich růst za březen na 1,4 % z 0,5 %. Meziroční růst maloobchodních tržeb a tržeb stravovacích služeb se v dubnu zvýšil na 8,2 % z 7,3 % (revize zvýšení z 6,9 %) v březnu. V roce 2021 spotřeba domácností robustně rostla. Pomohlo hlavně značné oslabení pandemie s robustní očkovací kampaní spojené s otevíráním ekonomiky a obchodů a taky záchranné státní balíčky ekonomice. Růst výdajů domácností v dalších kvartálech zvolnil odfázováním státní podpory domácnostem i přiblížením spotřebitelského chování k dlouhodobému normálu. Přesto růst spotřeby domácností zůstává silný. Silná inflace, vyšší úrokové sazby nemluvě o Ukrajinské krizi se robustní nákupní morálky domácností dosud výrazněji nedotkly. Důvodem je stále expandující ekonomika a rekordně silný trh práce udržující silný spotřebitelský sentiment. Růst spotřeby domácností by nadále měl táhnout ekonomiku k solidnímu růstu, ten by měl být ale hlavně kvůli silné inflaci, zpřísnění monetární politiky i kvůli Ukrajinské krizi méně silný než v roce 2021. 

Index současné obecné ekonomické aktivity (i půlroční výhled) Fedu Philadelphie v květnu nečekaně silně padl do pásma stagnace

Index současné obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem Federální rezervní banky regionu Philadelphie (včetně jejich půlročního výhledu) v květnu k dubnu nečekaně silně padl do pásma stagnace. Růst obecné ekonomické aktivity dle průmyslových firem regionu se tak snížil razantněji, než čekal trh, na minimální rychlost, když ještě v dubnu byl solidní. Index silně klesl na 2,6 bodů z 17,6 bodů v dubnu, trh čekal jeho jen malý pokles na 16,0 bodů. Pohledem průmyslových firem oblasti na jejich hospodaření se zvýšil růst nových zakázek, zůstal nicméně solidní. Růst cen těchto firem znázorňující inflační tlaky je stále robustní a s Ukrajinskou krizí dále vzrostl. V květnu však cenové růsty poněkud klesly. Růst cen vstupů zůstává prudký a růst cen vlastní produkce zůstává velmi silný. Hodně klesl růst zaměstnanosti těchto průmyslových firem, snížil se ze silného na solidní tempo. Půlroční výhled obecné ekonomické aktivity dle těchto firem pro závěr druhého pololetí 2022 podstatně klesl do pásma stagnace. Půlroční výhled jejich nových zakázek nicméně vykazuje opatrný růst (více než v dubnu). Pro stejné období pak průmyslové firmy oblasti pohledem své aktivity čekají opět silný růst jejich cen vstupů a vlastní produkce a oživení zaměstnanosti, ve všech případech méně než v dubnu. Meziměsíčně se rovněž snížil výhled investic, ten již pouze opatrně optimistický. Obecně a celkově, zpráva ve Spojených státech amerických naznačuje útlum ekonomické a investiční aktivity, naopak trh práce a inflační tlaky mají zůstat silné. Zvyšování úrokových sazeb kvůli silné inflaci a Ukrajinská krize naznačují pokles ekonomického růstu. 

Index současné obecné ekonomické aktivity Fedu New Yorku v květnu nečekaně prudce klesl

Dle firem zpracovatelského průmyslu zprávy Empire State zpracovatelského průmyslu Fedu New Yorku index současné obecné ekonomické aktivity v květnu k dubnu překvapivě prudce klesl. Solidní růst ekonomické aktivity z dubna tak přešel v solidní pokles, trh čekal sice značný pokles jejího růstu, měl ale zůstat solidní. Index propadl na - 11,6 bodů z 24,6 bodů v dubnu, trh čekal jeho pokles jen na 17,0 bodů. Podobně jako ekonomická aktivita otočily do ze solidního růsto do menšího poklesu i nové zakázky. Cenové růsty vůči dubnu oslabily, zůstávají ale velmi robustní. Růst cen vlastní produkce byl prudký, růst cen vlastní produkce byl silný. Solidní je i růst termínů dodávek a zaměstnanosti. Očekávání růstu ekonomické aktivity začátku druhého pololetí roku 2022 vůči dubnu drobně vzrostla a jsou opatrně příznivá. Firmy nadále vyhlíží pokračování robustního růstu cen vstupů a vlastní produkce, zaměstnanosti a investiční aktivity (včetně výdajů technologií), v jejím případě je nejsilnější za poslední roky. V roce 2021 růst ekonomické aktivity, inflačních tlaků a tlaků na produkční kapacity firem sílil ve spojitosti s otevřenější ekonomikou USA s pokračující ultraexpanzivní monetární a fiskální politikou. Letos by mělo dojít k oslabení ekonomického růstu, když poryvy koronavirové pandemie stále znamenají produkční omezení komponentů a materiálů, nabídky pracovních sil a silnou inflaci, kvůli níž stahuje svoji podporu centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém ve spojení s růstem úrokových sazeb. Nepříznivý vliv má i Ukrajinská krize. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia