Události minulého týdne 25. - 29.4.: V ČR růst HDP prvního čtvrtletí klesl, ekonomický sentiment v dubnu díky firmám vzrostl, růst HDP eurozóny prvního kvartálu silně oslabil, Německo na hraně stagnace, inflace USA v březnu opět vzrostla, jádro ale sláblo

Makroekonomický zpravodaj
  |  
02.05.2022
  |  
Josef Kvarda
V České republice růst hrubého domácího produktu prvního čtvrtletí zpomalil značně méně, než se čekalo. Ekonomický sentiment v dubnu k březnu zpevnil s podporou posílení morálky firem. Hrubé domácí produkty většiny zemí eurozóny značně klesly, blízko očekávání. Německo je na hraně hospodářské stagnace. Spotřebitelská inflace Spojených států amerických měřená indexem cen spotřebitelských výdajů PCE v březnu vzrostla lehce víc, než se čekalo, nicméně její jádro bez cen potravin a energií potvrdilo oslabení, dle očekávání.

Makroekonomické události ČR: Růst HDP prvního čtvrtletí zpomalil značně méně, než se čekalo

Růst ekonomiky prvního čtvrtletí zpomalil značně méně, než se čekalo. Růst hrubého domácího produktu klesl na 0,7 % z 0,8 % v předchozím čtvrtletí, trh čekal jeho pokles na 0,3 %. Meziroční tempo vzrostlo z 3,6 % na 4,6 % vůči očekávání trhu 4,2 %. I tak se jedná o citelné zpomalení růstu ekonomiky. 

Ekonomický růst ve čtvrtém kvartálu oslabil hlavně kvůli produkčním omezením a výpadkům zpracovatelského průmyslu a zahraničního obchodu, zůstal ale silný. 

Ukrajinská krize zatím příliš neporušila růst ekonomiky prvního kvartálu. Ukrajinská krize ovlivnila až druhou polovinu prvních tří měsíců roku. Zatím však i přes nepříznivý dopad na inflaci a úrokové sazby nestihla výrazněji ovlivnit domácí sektor hospodářství expandující v ozvěnách otevřené postpandemické ekonomiky. 

Otazníky visí nad celým rokem, kdy se více projeví rapidní zvýšení úrokových sazeb posledního roku, zpomalení růstu světové ekonomiky i vysoká inflace. Guvernér České národní banky nedávno vyjádřil obavy z recese, v podobném duchu (pohledem ekonomiky Spojených států amerických) 21.4. hovořil i guvernér centrální banky Spojených států amerických, Federálního rezervního systému Jerome Powell. 

Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment v dubnu vzrostl s posílením nálady domácností, pesimismus domácností na 9 a půl letém minimu

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v dubnu meziměsíčně vzrostl s růstem sentimentu firem. Naopak nálada domácností poněkud ztratila. Index vzrostl o 3,4 bodů na 100,0 bodů z 96,6 bodů v březnu. Vzestup byl dán posílením indexu sentimentu firem 4,3 bodů na 103,8 bodů z 99,5 bodů v březnu. Index sentimentu domácností mírně klesl 1,1 bodů na minimum od listopadu 2012 81,3 bodů z 82,4 bodů v březnu. V rámci firemního sektoru rostl optimismus hlavně ve službách (posílení aktuální poptávky), nálada se zlepšila i v průmyslu (většina firem hlásí zlepšení výhledu). V odvětví obchodu a stavebnictví sentiment oslabil. Respondenti domácností podle Českého statistického úřadu negativně hodnotí téměř všechny sledované aspekty. Hlavně se obávají dalšího růstu cen, zhoršení celkové ekonomické situace v České republice i jejich vlastní finanční situace. Ekonomický sentiment tak jako v Evropě stáhl pokles očekávání kvůli Ukrajinské krizi, současná situace je stále solidní. Navíc, firmy, hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. Větší nepříznivý dopad má Ukrajinská krize na domácnosti.

Makroekonomické události eurozóna: Růst HDP Německa, Francie, Itálie i celé eurozóny oslabil blízko očekávání, Německo na hraně stagnace 

Růst ekonomik eurozóny v prvním čtvrtetí většinou slábly blízko očekávání. Německo se pohybuje na hraně stagnace, stále doplácí hlavně na produkční omezení nabídky. Silně oslabily růsty ekonomik Itálie a Francie. Ve Francii růst hospodářství zkrátila hlavně zimní koronavirová vlna omikron, která ve Francii byla jedna z nejsilnějších v Evropě, což ochromovalo domácí ekonomiku. Ukrajinská krize se zvýšenou inflací se projevily oslabením očekávání a větší opatrností výdajů domácností a firem.  

Makroekonomické události USA: Inflace i v březnu pokračovala v růstu, o něco méně než se čekalo, jádrová inflace dle očekávání ale potvrdila trend zpomalení

Spotřebitelská inflace Spojených států amerických pokračuje v růstu mírně za očekáváním, její jádro bez cen potravin a energií ale dle očekávání potvrdilo pokles. Index cen spotřebitelských výdajů PCE meziměsíčně vzrostl 0,9 % po růstu 0,5 % v únoru, cenový růst z února 6,3 % v březnu vzrostl na 6,6 %. Data nemění mnoho na tom, že inflace zůstává základní problém tohoto roku, potvrzuje však očekávání jejího poklesu od druhého pololetí. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia