Události týdne 23. - 29.5.: Sentiment domácností ČR padl, Fed naznačil vysoké úr. sazby, prodeje nových domů propadly, Lagardeová pro zvýšení úr. sazeb od 2H, BlackRock snížil hodnocení vyspělých akciových trhů, BofA připouští ropu nad 150 USD/barel

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.05.2022
  |  
Josef Kvarda
Ekonomický sentiment České republiky za květen ukázal sice růst nálady firem, současně však i pád morálky domácností na 10leté dno. Ve Spojených státech amerických centrální banka Federální rezervní systém naznačila optimistický výhled včetně silné ekonomiky a poklesu inflace, ovšem i s možností vysokých úrokových sazeb kvůli vysoké inflaci. Prodeje nových domů v dubnu nečekaně propadly na minimum od dubna 2020. Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová přiblížila utažení monetární politiky včetně zvýšení úrokových sazeb od druhého pololetí 2022 kvůli vysoké inflaci. Gigant správy investičních fondů, firma BlackRock snížila hodnocení vyspělých akciových trhů. Bank of America, banka úzké špičky USA, naznačila cenu ropy Brent nad 150 USD/barel, pokud dojde na prudké omezení exportu ropy Ruské federace.

Makroekonomické události ČR: Ekonomický sentiment díky firmám v květnu vzrostl, nálada domácností ale dál silně klesá až na 10leté minimum

Souhrnný indikátor ekonomického sentimentu Českého statistického úřadu v květnu meziměsíčně sice opět vzrostl s růstem sentimentu firem, avšak nálada domácností znovu a to silně ztratila. Index vzrostl o 1,8 bodů na 101,8 bodů z 100,0 bodů v dubnu. Vzestup byl dán posílením indexu sentimentu firem o 3,2 bodů na 107,0 bodů z 103,8 bodů v dubnu. Index sentimentu domácností značně klesl 5,5 bodů na minimum od května 2012 75,8 bodů z 81,3 bodů v dubnu. Firemní sentiment se pohybuje u maxim od světové finanční a hospodářské krize 2008 - 2009, naopak sentiment domácností oslabil kvůli stále rostoucí prudké inflaci, Ukrajinské krizi a velmi silnému zvýšení úrokových sazeb centrální bankou nedaleko k minimům od listopadu 2012. Firmy ale hlavně průmyslu a stavebnictví tak jako jejich konkurenty a partnery v Evropě či jinde na světě stále skličují omezení nabídky, nedostatek zdrojů, prodlužování dodávek a růst cen vstupů. 

Makroekonomické a finanční události USA: Zápis zasedání Fedu monetární politiky (3.- 4.5.) přinesl optimistický výhled: silná ekonomika, pokles inflace ovšem i s možností vysokých úrokových sazeb

Centrální banka Spojených států amerických, Federální rezervní systém v zápisu posledního zasedání centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému monetární politiky včetně úrokových sazeb a bilance cenných papírů 3. - 4.5. trhy nevyděsila (vzhledem k nejistotám a obavám trhů silné inflace a možného agresivního zvyšování úrokových sazeb a hospodářské recese). Dokonce naznačila příznivý výhled pokračování solidního růstu ekonomiky i letos (přes jeho očekáváné snížení) a hlavně pokles inflace. Fed však potvrdil i možnost, že úrokové sazby budou muset být zvýšeny silně (do restriktivní polohy). Hlavní výzva Fedu se nyní přesunula k řešení velmi vysoké inflace trojnásobně překračující cíl Fedu, které centrální banka čelí snižováním monetární expanze redukcí a uzavřením kvantitativního uvolňování resp. přechodem do fáze kvantitativního utahování a rovněž rychlejším zvyšováním úrokových sazeb. Guvernér Fedu Powell nedávno avizoval, že Fed se bude snažit přesvědčivě snížit inflaci do přijatelných mezí za každou cenu. Powell vyzval k takovému zvyšování úrokových sazeb, které povede k rozhodnému poklesu inflace. Powell opakoval zvýšení úrokových sazeb o 50 bps na dvou nadcházejících zasedáních Fedu. Podle Powella se země může vyhnout vážnému (ekonomickému) poklesu. Inflace ale sotva vykazuje náznaky kulminace, proto bude zrychlené zvyšování úrokových sazeb pokračovat. 

Makroekonomické události USA: Prodeje nových domů v dubnu nečekaně propadly na minimum od dubna 2020

Prodeje nových rezidenčních domů USA v dubnu v anualizovaném vyjádření vůči březnu nečekaně propadly na minimum od dubna 2020, tedy doby bezprostředního úderu koronavirové pandemie. Dubnový objem prodejů znamená ostrý klesající trend z maxim krátce po úderu koronavirové pandemie k úrovním let 2016 - 2019. Data znamenají porušení jejich dlouhodobého trendu solidního růstu začínajícího po světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009. Prodeje klesly na 591 000 (minimum od dubna 2020) z březnového objemu 709 000 (revize snížení z 763 000), trh je čekal 750 000. Vůči březnu tak klesly 16,6 % po poklesu 10,5 % (revize snížení z poklesu 8,6 %) v březnu. Meziročně březnové prodeje nových rezidenčních domů USA v anualizovaném vyjádření klesly 26,9 %. Jejich útlum v roce 2021 ze stratosfericky rekordních úrovní patrně souvisí s nízkou nabídkou nových domů (k jejíž stlačení přispěly i produkční omezení), která je pod tlakem převisu robustní poptávky, který silně domy, nejen nové, zdražuje. V dalších kvartálech trh domů bude brzdit taky zvyšování úrokových sazeb. 

Makroekonomické a finanční události eurozóna: Prezidentka ECB Lagardeová přiblížila utažení monetární politiky včetně zvýšení úrokových sazeb od druhého pololetí 2022

Prezidentka Evropské centrální banky Lagardeová přiblížila utažení monetární politiky včetně zvýšení úrokových sazeb od druhého pololetí 2022. Nedávno přiblížila ukončení standardního nepandemického programu kvantitativního uvolňování k začátku třetího čtvrtletí. Důvodem je silná inflace. 

Akciové trhy: BlackRock snížil hodnocení vyspělých akciových trhů

BlackRock Investment Institute snížil svá hodnocení vyspělých akciových trhů na “neutrální” z “nadvážit”. Instituce rozhodnutí odůvodnila příliš horlivou snahou centrální banky Spojených států amerických Federálního rezervního systému snížit inflaci a taky signály ekonomického ochlazení druhíé největší ekonomiky světa Čínské lidové republiky. S ohledem na zesílenou rétoriku Fedu “slibující snížit inflaci za jakoukoliv cenu” vedoucí analytik Jean Bolvin napsal, že hlavolam centrální banky implikuje nejtvrdší sladění resp. kompromis politiky posledních dekád: mezi zadušením (ekonomického) růstu ostře vyššími úrokovými sazbami nebo adaptací nabídkově tažené inflaci. Vedle perspektivy nadměrně agresivního utažení (monetární politiky) Fedu Bolvin čeká, že hospodářské problémy Číny budou pro svět toxické. Řekl: “Náraz čínského ekonomického růstu se začíná srovnávat s jeho šokem (spojeným s vypuknutím koronavirové pandemie v roce) 2020 a již předstihuje ten z globální finanční a hospodářské krize (let 2008 - 2009).” 

Ropa: Bank of America připouští ropu značně nad 150 USD/barel

Bank of America, jedna z největších bank Spojených států amerických připouští růst ceny ropy Brent značně nad 150 USD/barel (tedy na historické maximum z doby bezprostředně předcházející světové finanční a hospodářské krizi 2008 - 2009), pokud dojde na prudké omezení exportu ropy Ruské federace. Její výhled průměrné ceny Brent na rok 2022 a 2023 je 104,48 USD/barel resp. 100 USD/barel.  

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia