Ukrajinská krize: Rozvědka USA předpokládá na Ukrajině vleklou válku

Makroekonomický zpravodaj
  |  
30.06.2022
  |  
Josef Kvarda
Rozvědka Spojených států amerických předpokládá na Ukrajině vleklou válku. Ta má vyplynout z toho, že armáda Ruské federace utrpěla příliš velké ztráty na to, aby dokázala přesvědčivě zvítězit a naplnit cíl svého prezidenta. Současně však Ukrajina i se zahraniční moderní vojenskou pomocí podle tajných služeb nezíská takovou schopnost, aby v krátkém období dokázala ve válce získat převahu. Hlavním zájmem prezidenta Ruska Vladimira Putina stále je ovládnutí většinu Ukrajiny. Vojenská síla Ruska je ale snížená, proto bude schopno pouze dílčího progresu ovšem bez většího průlomu.

Ředitelka Národních tajných služeb Avril Hainesová závěry šetření špionáže na konferenci Ministerstva obchodu zhodnotila lakonicky: “Situace je nepříznivá a přístup Ruska k Západu přitvrdil.” Podle Hainesové je nyní Putinovou prioritou získat převahu v regionu Donbasu a porazit ukrajinské síly, což podle Ruska má zlomit vnitřní odpor Ukrajiny. “Myslíme si, že efektivně stále (Putin) má stejné politické cíle. Chce získat většinu Ukrajiny,” vysvětlila Hainesová. “Vnímáme nesoulad mezi Putinovými krátkodobými vojenskými cíli v této oblasti a jeho vojenskou kapacitou, mezi jeho ambicemi a tím, čeho je armáda schopna dosáhnout.”

Dalšími scénáři jsou hlavní ruský průlom nebo možnost, že Ukrajina uspěje se stabilizací svých frontových linií s dosahováním menším úspěchů, možná blízko města Cherson ovládaného Ruskem a v jiných oblastech jižní Ukrajiny. Hainesová dodala, že Rusku bude trvat roky, než obnoví svoji vojenskou sílu. “Během tohoto období předpokládáme, že Ruskem bude více spoléhat na asymetrické nástroje, které mají k dispozici, jako jsou kybernetické útoky, snaha kontrolovat energie nebo dokonce atomové zbraně aby zkusili ovládat a projektovat sílu a vliv globálně.” Podle Hainesové ale Rusko přechodně pravděpodobně nebude schopno vést více současných operací,” míní Hainesová. 

Rusko zahájilo invazi na Ukrajinu 24.2. s odůvodněním demilitarizace a denacifikace Ukrajiny s ohrožení svých zájmů a bezpečnosti kvůli expanzi Severoatlantické aliance. Atak Ukrajiny prezentuje jako “speciální vojenskou operaci.” Ukrajině se sice podařilo odvrátit útok Ruska na hlavní město Kyjev i jeho postup na černomořském pobřeží, což vedlo k tomu, že Rusko snížilo své plány a zaměřilo se na ovládnutí strategického území Donbasu na východě Ukrajiny. Plány Ruska na ovládnutí Ukrajiny podle rozvědky zůstávají. 

Závěry zpravodajců nepřekvapují, přesto předkládají a potvrzují geopolitický výhled s přesahem na světovou ekonomiku a trhy. Trvalejší válka bude znamenat stálý tlak na ceny energií, které tak pravděpodobně zůstanou vysoké. Inflace by sice měla klesat vlivem silné loňské srovnávací základny avšak její pokles může být nedostatečný k tomu, aby se přesvědčivě a rychle vrátila k cílovaným hodnotám kolem 2,0 %. Proto centrální banky mohou monetární politiku utahovat více i přes nepříznivý dopad na ekonomickou aktivitu. Naposledy to tento týden na prestižním fóru Evropské centrální banky v portugalské Sintře potvrdili guvernéři Federálního rezervního systému resp. Bank of England a prezidentka Evropské centrální banky. Jerome Powell dokonce zmínil i časové hledisko důležitosti stlačit inflaci níže rychle, aby zůstalo zachováno dlouhodobé nízkoinflační prostředí. Současně pak vleklejší neklid v Evropě bude stále snižovat růst světové ekonomiky i tlakem centrálních bank. Růst ekonomické aktivity je zatím solidní, avšak očekávání pro konec tohoto roku jsou slabá. Hospodářská recese tak hrozí tím víc, že centrální banky ji podle svých slov nebudou bránit, pokud to bude jediná cesta jak snížit inflaci. 

Overview of all news

SFG
Stabilní investice pro dlouhodobý rozvoj vašeho portfolia